Digilogue Summit- Future Tellers’18 Heyecanı

 

 

Zorlu Holding’in Zorlu PSM ile birlikte hayata geçirdiği Digilogue’un her yıl gerçekleştirdiği; bilginin, yaratıcılığın, algoritmaların ve verinin; açık ve kapalı kullanımlarını odağına alan Digilogue Summit- Future Tellers’18, 19-20 Ekim’de Zorlu PSM’de gerçekliyor. Anlaşılan o ki etkinliğin 19 Ekim Cuma akşamı düzenlenecek “24H HOST” (24 Hour Host) isimli bölümü hayli ses getirecek.

Etkinliğin konuşmacı konuklarından yeni medya sanatçısı Lauren McCarthy ile Casper Schipper’ın işbirliği sonucu düzenlenecek “24H HOST” isimli performans projesi için Zorlu PSM’deki Digilogue Space’de ev atmosferi taşıyan bir alan oluşturulacak. Performans sanatçısı Leman S. Darıcıoğlu, bu alanda yapay zekanın yönetimi altında hareket edecek. 19 Ekim Cuma günü, saat 20.00’de başlayacak ve 24 saat sürecek buluşmada, yapay zeka katılımcıların -performansın bir parçası olmak için https://24hour.host/tr/ üzerinden kayıt yaptırabiliyor- sosyal medya paylaşımlarından profil analizi yaparak, uygun bir karşılama ve diyalog için Darıcıoğlu’nu yönlendirecek. Sanatçı Lauren McCarthy,  projede yarattığı 24 saatlik simülasyon ile insan ve yapay zeka arasındaki işbirliği ve gelecekteki olası rollerini de gözlemleme olanağı yaratıyor.

“Gelecekte yapay zeka merkezli bir dünyada insanların rolü ne olacak?” “Algoritmalar, canlıların her etkileşimini ve görünümünü optimize etmeye başladığında, insanlara kalan son rol, yapay zeka sistemlerinde duygusal çatışmaları ortaya çıkarmak mümkün olabilir mi?” gibi soruların ışığında ortaya çıkan 24H HOST projesi, performans sanatçısı tarafından uygulanan ve insanlarla olan etkileşimi yazılım tarafından verilen direktiflerle belirlenen, insan-yapay zeka arasındaki 24 saatlik bir iletişimi ve etkileşimi anlatıyor.

24H HOST performansına paralel olarak; yine 24 saat boyunca pek çok farklı etkinliğe ev sahipliği yapacak. Teknoloji ve sanatı buluşturan bu 24 saatlik yolculukta; zirve katılımcılarından Casey Reas, Kyle Mcdonald ve Gene Kogan’ın görsel- işitsel performansları Zorlu PSM Led Ekran Sahnesi’nde gece boyunca tüm ziyaretçilere açık olacak. C/A, Ayça Ceylan ve Pınar Yoldaş’ın eserleri de yine Led Ekran’da sergilenecek.