Didem Aydın ile Kahve Molası

Şehir yaşamının atardamarlarından Zorlu Center geçtiğimiz aylarda nasıl bir süreçten geçti? Bu yaşam merkezini önümüzdeki günlerde neler bekliyor ve yeniden misafirlerle buluşmak üzere Zorlu Center ekibi ne gibi hazırlıklar yaptı? Hepsini Zorlu Gayrimenkul Genel Müdürü Didem Aydın ile sohbetimizde konuştuk.

Normalleşme sürecine girmemizle beraber neler yapmayı hayal ediyorsunuz?

Çoğumuzun en çok özlem duyduğu sosyalleşme, bu süreçte benim de en çok aradığım ve özlediğim şey. Dostlarım, iş arkadaşlarım, kiracılarımız, konut sakinlerimiz… Hepsini ama hepsini çok özledim. Zorlu Center içerisindeki restoranlarımızda yemek yemeyi, kafelerimizde kahvemi yudumlamayı özledim. Normalleşme ile beraber ilk yapılacaklar listemde bunlar var. 

Bu süreç boyunca çalışma temponuzu nasıl yürüttünüz? Siz home-office sevenlerden misiniz yoksa her sabah ofis yolu tutmayı özleyenlerden mi? 

Aslında biz bu süreçte hep ofisteydik. Bakım onarımlarımızı yaptık, tadilatlarımızı bitirdik. Yeni projeler geliştirdik, açılış senaryolarımızı hazırladık. Aldığımız tedbirleri ve önlemleri hayata geçirmek için çalıştık. Özetle bu süreci; hepimiz için yeni olan bir döneme hazırlık ile geçirdik diyebilirim. 

AVM’ler yeniden ziyaretçi kabul etmeye başladı, ne gibi önlemler alınıyor? 

Kontrollü bir geri dönüş süreci yaşanıyor. Zaten toplum sağlığı açısından doğru olan da bu… Sosyal mesafe, yakın temastan kaçınma, ileri düzeyde dezenfektasyon ve hijyen yeni normalimiz olmak durumunda. Tüm sektör temsilcileri de buna hazırlık yapıyor. Dünyadaki iyi örnekleri takip ediyor ve burada uygulamak için çalışıyoruz. Kolay bir süreç olmayacak. Fakat kademeli olarak da olsa normalleşmeye doğru adım atmamız gerekiyor. Tedbirleri ve önlemleri alarak yeni döneme hep birlikte uyum sağlayacağımıza inanıyorum. 

Dünyaca ünlü lüks markaların mağazaları da Zorlu’da yer alıyor. Bu markalardan süreçle ilgili ne gibi dönüşler alıyorsunuz?

Tüm markalarımız yeniden müşterileriyle buluştukları için çok heyecanlı. Mayıs itibari ile bir kısmı faaliyetlerine tekrar başladı. Haziran ayında, tam kapasiteyle misafirlerimize hizmet verir olduk. Diğer ülkelerde mağazaları olan iş ortaklarımız ile de sürekli irtibattayız, aldıkları tedbirlerden, önlemlerden diğer ülkelerde ne gibi süreç yaşadıklarıyla ilgili görüşüyoruz.

Sektörün hareketlenmesinin beklendiği önümüzdeki döneme dair Zorlu nasıl bir hazırlık süreci geçirdi?

Hem misafirlerimizi, hem de çalışanlarımızı güvende hissettirecek uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Süreçte diğer ülkelerde neler gerçekleşiyor, daha iyi ne yapabiliriz sürekli düşünüyoruz. Girişlerde maske zorunluluğu ve ateş ölçümü, sosyal mesafe kuralları, klima filtrelerinde UVC uygulaması gibi toplum sağlığını koruyucu tedbirlerimizi aldık. Yemek bölümünde, ortak oturma alanlarında, asansörlerde ve yürüyen merdivenlerde sosyal mesafe işaretlemesi yaptık. Otopark alanında, araç aralarında sosyal mesafe kuralları çerçevesinde boşluklar bırakılacak şekilde düzenleme yaptık. Devreye aldığımız Otopark Yönetim Sistemi (OYS) ile nakitsiz/temassız ödeme yöntemlerinin kullanımını teşvik etme yönünde bazı yenilikler getirdik. Bunun dışında temas sıklığı yüksek yüzeyler, ortak alanlar ve asansörler de dahil olmak üzere düzenli bir şekilde dezenfektanlar ile temizlemeye devam edeceğiz. Mağazaların da gerekli önlemleri almalarını ve düzenli olarak dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirmelerini sağlayacağız.

Sizce genel anlamda hizmet ve eğlence sektörlerini neler bekliyor bundan sonrası için?

Bu dönemde hizmet ve eğlence en çok zorlanan sektörler oldu. Alınan sosyal mesafe önlemleri ve toplu buluşma kısıtlamalarının kültür endüstrisine yansıması diğer sektörlere göre çok daha fazlaydı. Tüm dünyada müzikallerden sinema salonlarına, müzelerden festivallere kadar tüm takvim aniden değişmek zorunda kaldı. Sosyal mesafeyi koruyarak ve gerekli tedbirleri alarak, daha sınırlı sayıda insanın mekânlara kabul edilebildiği uygulamaları görebiliriz. 

Seyahatler de yavaş yavaş başlıyor… Yurtdışından gelen ziyaretçiler için ne söyleyebilirsiniz?

Özellikle zorunlu durumlar dışında, yurt dışı seyahatlerin çok sınırlı olacağını düşünüyorum. Otellerde geçiş sürecine yönelik bazı düzenlemeler yapılıyor. Yaz sonuna doğru alışveriş amacıyla ülkemize gelecek ziyaretçiler olacağını düşünüyorum. 

İş konusunda sizi başarıya sevk eden motivasyonlarınız nelerdir?

Bizim sektörümüz çok dinamik ve 365 gün, 7/24 aktif olmak çok kritik bir öneme sahip. Bu durumda da elbette ekip en öne çıkan unsur oluyor. Ben kendimi bu konuda çok şanslı hissediyorum. Çok yenilikçi ve dinamik bir ekibimiz var. Bu beni motive eden şeylerin başında geliyor. Tabii bizim işimizin önemli unsurlarından biri de kiracılarımız, misafirlerimiz ve konut sakinlerimiz. Onlar ne kadar iyiyse biz de o kadar iyiyiz. Konut sakinlerimizin burada oturmaktan keyif duyması, ziyaretçi sayılarımızın yükselmesi ve dolayısıyla kiracılarımızın memnun olması beni en çok motive eden şeyler arasında yer alıyor. 

Yoğunluktan biraz olsun sıyrılmak adına neler yaparsınız? İlgilendiğiniz bir spor ya da hobileriniz var mıdır?

Tenis oynuyorum. Fitness, trekking yapıyorum. En büyük hobim ise bahçem ile ilgilenmek.

Çalışma masanızda sizi iyi hissettiren, olmazsa olmaz dediğiniz objeler var mı?

Kızımın fotoğrafı ve “En İyi Profesyonel Yönetici” ödülüm masamın olmazsa olmaz objeleri.

Peki ya sanatla aranız nasıl? Takip ettiğiniz ya da koleksiyonunu yaptığınız eser/sanatçı var mı?

Heykel sanatını seviyorum. İzmirli sanatçı Ozan Ünal’ı takip ediyorum. 

Giyiminizde nasıl bir tarz benimsiyorsunuz? Kendinizi daha yakın hissettiğiniz markalar hangileri

Smart Casual giyinirim. Zorlu Center AVM’deki tüm markaları kendime yakın hissediyorum.