Denizler Altında Yemek

Norveçli mimarlık firması Snøhetta’nın Under isimli restoran projesinin hayata geçmesi büyük bir merakla bekleniyor. 2019’un ilk çeyreğinde açılması planlanan ve ismi İngilizcede ‘altında’, Norveççede ‘harika’ anlamına gelen Under, Norveç’in Lindesnes bölgesindeki Båly köyünde hizmet verecek.

 

 

80-100 arası konuk ağırlama kapasitesiyle hem sualtı restoranı hem de deniz yaşamının incelendiği bir araştırma merkezi olarak da faaliyet göstermesi planlanan Under, çevre dostu olarak tasarlanmış. Deniz seviyesinden 5,5 metre kadar derine inebilen ve 11 metre uzunluğunda dört metre yüksekliğinde panoramik bir pencereye sahip olan yapının mimarı Rune Grasdal, “Bu bina, sualtı ve karayı güvenli bir şekilde birbirine bağlıyor” diyor. Konukların kendilerini sıcak bir ortamda rahat hissetmelerini sağlamak amacıyla çalışan tasarım ekibi, dekorasyonda meşe gibi doğal malzemelerden ve doğru aydınlatmadan yararlanmış.

 

 

Under’ın mutfağı ise Danimarkalı şef Nicolai Ellitsgaard’a emanet. Ellitsgaard ve ekibi yemekleri, yerel çiftçilere ve balıkçılara ulaşıp mevsimlik malzemeleri alarak hazırlıyor. Under’ın menüsünde, istiridye, Båly Limanı balık pazarından balıklar ve Under’ın panoramik penceresinin hemen diğer tarafına yapılan dalışla yakalanmış deniz ürünleri olacak.

 

 

Ayrıca, yemeklerde orman, bahçe ve sahilden toplanan her türlü yerel lezzet de kullanılacak. Amaç, mekân konuklarına her anlamda unutulmaz bir yemek deneyimi yaşatmak.