Denizi İçeri Taşıyan Tasarım

235 grostonluk, 31 metrelik Virgen del Mar VI, Antalyalı yat üreticisi Alia Yachts’ın yeni harikası.

 

Açık sularda da rahatlıkla kullanılmasına olanak sağlayan alüminyum ve Çelik iskeletiyle Virgen del Mar VI, teknik özellikleri ve dekoratif detaylarıyla sofistike bir zevke sahip süperyatlardan biri. Cesur dış tasarımı Hollandalı stüdyo Omega Architects’e, iç mekânlarıysa İngiltereli Redman Whiteley Dixon’a emanet edilen Alia Yachts’ın (aliayachts.com) yeni süperyatı Virgen del Mar VI, açık hava yemek alanı, ana güvertesindeki lounge ve güneşlenme alanları ve kaptan köşkünün hemen arkasındaki 50 metrekarelik fly deck’i ile dikkat çekiyor.

 

 

Açık meşe ve koyu çınar tonlarının hâkim olduğu, elde işlenmiş bronz detaylarla zenginleşen iç mekân dekorasyonu yata ferah bir hava katıyor.

 

 

Kapalı alanlarının tümünde zarif dokunuşları görebildiğiniz yatın her odası ve kamarası doğal güneş ışığı alıyor ve tavandan zemine uzanan büyük pencereler sebebiyle deniz ve suyun yansımaları yatın içine taşınıyor.

 

 

22,5 metrekarelik ana yatak odasının her iki tarafında yer alan geniş cam kapılar, özel bir terasa açılıyor. Yatın küpeştesindeki geniş pencereler ise ana salon ve yat sahibinin süitini deniz manzaralarıyla çevreliyor.

 

 

Yatın alt güvertesinde, ikisi çift, ikisi tek kişilik dört misafir kamarası bulunuyor.

 

 

Alia Yachts, şimdiye kadar kişiye özel yat üretimine odaklanmışlardı ama firmanın başkanı Gökhan Çelik, Virgen del Mar VI’nın hem sahiplerinden hem de yatı gezenlerden aldıkları geri dönüş doğrultusunda, bu özel yatın yeni bir serinin başlangıcı olabileceği müjdesini veriyor. Virgen del Mar VI tek seferlik bir proje olarak başlayıp sonlandıysa da, ileride içi tamamen kişiselleştirilebilir kardeşlerini yapmak için gönüllü olduklarını söylemekte fayda var. Alia Yachts aynı zamanda Virgen del Mar VI’yla aynı platforma sahip 37 ve 50 metrelik versiyonları üzerinde de çalışıyor.

 

 

Yazı: Zeynep Merve Kaya