Denizde Senfoni: Pentagramma

 

Bazı yat konseptleri o kadar fütüristik ki fizik kanunları, inşa edilmelerine bile imkân tanımıyor.

 

 

Öte yandan Luca Vallebona’nın 82 metrelik tasarımı Pentagramma zarif ve eşsiz görünümü bir tarafa bugün dahi kendi sınıfındaki herhangi bir ısmarlama teknenin yanı başına demir atsa tuhaf kaçmaz. İngilizce’de “pentagramma” kelimesi, “porte” yani üzerine notaların yazıldığı çizgiler ve aralıklar dizisi anlamına geliyor. Bu isim yata gayet uygun çünkü dikey pirinç şeritlerle güçlendirilen cam süperstrüktür, gövde yanlarındaki köşeli oyukların üzerinden müzikal bir ahenkle akıyor.

 

 

Tekne uzaktan basit ve güzel görünüyor. Ama bir deniz konçertosuna dönüşmesini sağlayacak asıl şey ince detayları. Vallebona, helikopter platformu için bir alan ayırmak yerine ön güverteyi tam kemere yüzme havuzu ve geniş bir güneşlenme alanıyla donatmış. Helikopter platformunu ise yolcuların özel bir merdivenle yarı kapalı avluya inecekleri üst güneşlenme güvertesine kondurmuş. Her türlü süper yat tasarımının en havalı özelliklerinden biri olabilecek bu avlunun güneşlikler ve açılır-kapanır tentelerle korunması mahremiyet ve sonsuz deniz manzaraları sunuyor.

 

 

Ana kamarada iki balkon var ve bunlardan birinde mürettebatın denize nazır özel bir kahvaltı hazırlamasına olanak veren gizli bir bar bölümü mevcut. Orta bölümdeki spa ve hamamın yanı sıra Pentagramma’da her fantastik yatın zaruri ihtiyacı da unutulmamış: denizaltı garajı. lucavallebona.com