Deniz Kızı Kupası Eker’in

 

Üçüncü yılında yelken yarışlarına gösterilen ilginin artması sevindirici.

Yelken tutkusuyla yarış heyecanını birleştiren 3. Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası sona erdi. Türkiye Yelken Federasyonu’nun himayesinde ve İstanbul Yelken Kulübü’nün işbirliği ile düzenlenen Kupa’da, üç günde yapılan toplam 5 yarış sonrasında Eker Kadın Yelken Takımı “düzeltilmiş en iyi zamanda” birinciliği kazanırken, Burgan Bank Kadın Yelken Takımı ikinci,  Permolit Team Ladies First Takımı da üçüncü oldu.

Kupa töreninde konuşan İstanbul Yelken Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Saruhan, “1952 yılından bu yana Türk yelken sporuna başarıyla hizmet eden İstanbul Yelken Kulübü bir ilki daha yaşadı. Sadece kadınların katıldığı bu yarışın kulübümüz tarafından organize edilmiş olası bize gurur verdi. Bu kupa ile yeni yelken tutkunları ile tanışma fırsatı da veren Deniz Kızı Organizasyon Komitesi’ne işbirliğimiz ve katkıda bulunanlara destekleri için teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Bu yılın şampiyonu Eker takımı oldu.

Kadınların yelken sporuna ilgilerini artırmak ve ülkemizdeki kadın yelkenciliğini desteklemek amacıyla gerçekleştirilen ‘Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası’ Organizasyon Komitesi Üyesi Arzu Çekirge Paksoy yaptığı açıklamada, “İyiliğe yelken açıyoruz sloganıyla, ilk kez 2016 yılında düzenlediğimiz Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası’nda bu yıl 14 takım yarışıyor. Gerçekleştirdiğimiz kupanın kadın duyarlılığını yansıtacak bir sosyal sorumluluk boyutu da var. Her yıl Kupa gelirinin bir bölümü ile kadınlara yönelik çalışmalar yapan saygın bir sivil toplum kurumunu desteklemeyi amaçlıyoruz. Üç yıldır Anne Çocuk Eğitim Vakfı-AÇEV’e katkı sağlıyoruz” dedi.

Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası Organizasyon Komitesi Üyesi Diana Misim ise şunları söyledi:  “Kupa kapsamında üç yılda toplam 35 kadın yelken takımı yarıştı. Bu takımların % 70’ini yelkenle ilk kez tanışan kadınlar oluşturdu. Kupaya katılan kurumların çoğu ilk kez kadın yelken takımı kurarak konusunda uzman yelken eğitim kurumlarından ders aldı. Ayrıca, kurumlar için yarışlar boyunca tekne kiralama ve taktisyen desteği de veriliyor. Böylece sektöre ek değer de yaratılıyor. Ülkemizde yelkenciliğin gelişimi için bu tür organizasyonların çok önemli olduğunu düşünüyoruz.”

Bu yıl ilk kez bireysel takımların da katıldığı 3. Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası’nın sponsorları arasında HDI Sigorta, Şenpiliç, Koton, Elidor, Clear, Signal, Bioderma, Natracare, Kuşbakışı, Hayaller Fabrikası, Isd-Art ve P4 Training yer alıyor.