DB BERDAN’DAN KENDİNİ SEVENLER KULÜBÜ

DB BERDAN Londra Moda Haftasındaki resmi takvimden sonra, MBFWI’de sezon finalini yaptı. DB BERDAN, 2020 İlkbahar-Yaz koleksiyonuyla cinsiyet, cinsel yönelim, ırk ve diğer öğelerle ayrışmayan, eşfikirli bireyleri aynı çatı altında toplamaya devam etti.  

2012’de kurulmuş İstanbul asıllı anaerkil marka DB BERDAN, çevreye duyarlı ve yenilikçi Londra tabanlı bir marka. Hiper sokak stili olan DB BERDAN, hikayeleri kendi desenleriyle anlatmayı seven queer bir tasarım markası. Tasarımcı ikilinin 2020 İlkbahar-Yaz koleksiyonu “Kendini Sevenler Kulübü”, erkek egemen spor kulüplerinin yarışma nosyonunu bu kez “Eşitlik için Yarışma”ya çevirerek cinsiyet kalıplarını tersyüz ediyor. İkili, bu görünmez rekabet içinde herkesi kendini sevmeye ve başkalarının farklılıklarını kabullenmeye yarışa davet ediyor.

Her sezon cinsiyet haklarına önem veren marka, koleksiyonun malzeme ve baskı içeriğinde büyük bir bölümü organik, çevreye duyarlı malzemeler kullanıyor. DB BERDAN koleksiyonunun çok büyük kısmında organik kumaşlar ve çevreye duyarlı baskılar kullanılırken markanın söylemlerinde ve etiketinde “Gezegenine iyi bak, soğuk suda yıka, güneşte kurut, geri dönüştür ya da bağışla.” yer alıyor.

Koleksiyon 80’ler ve 90’lar başındaki hip-hop ve acid house kültüründen ilham alırken baskın renkler, oversize batik denim kapüşonlular, şorta dönüşen jogger pantolonlar, yarasa kollu 80’ler düğmeli gömlekler, eteğe dönüşen basketbol şortları DB BERDAN’ın çevreye duyarlı desenleriyle farklılaşıyor.

“Kendini Sevenler Kulübü” koleksiyonunun en önemli özelliği ise, 48 yıl önce Fransa’da kurulmuş olan global marka “The Smiley Company” ile ve ikonik gülen yüz logosuyla işbirliği içinde hazırlanmış olması. 48 yıldır “Gülümsemeye Zaman Ayırın” sloganıyla gülümsemenin gücünü ve pozitiflik mesajını yaygınlaştıran marka, pop kültürün, müzik ve sosyal hareketlerin daima içinde yer aldı. Bugüne kadar sayısız global moda markası ve tasarımcıyla işbirliğine giden dünyanın en pozitif markası, bu sezon işbirliği için DB BERDAN’ı seçti.

Her sezon show’larında farklı kimliklerdeki insanlara yer veren DB BERDAN’ın 2020 Yaz defilesinde dünyaca ünlü Ressam Haluk Akakçe, MC Şehinşah ve Influencer Aleyna Şen yer aldı.