Daniel Simon’ın Galaxion Konsepti

 

Star Wars: Son Jedi ve Tron Efsanesi gibi filmlerde radikal araç tasarımlarına imza atan fütürist ve tasarım danışmanı Daniel Simon için dünya dışı ulaşımı hayal etmek neredeyse çocuk oyuncağı.

Cosmic Motors adlı kitabında yer vermek üzere geliştirdiği Galaxion konseptinde de uzak bir gezegenin varsıl erkinin otomotiv arzularını tatmin etmenin yollarını aradı.

“Aerodinamik coupe’yi, o dünyanın hiçbir şeyi umursamayan kaymak tabakası için çizdim” diyor. “Mikro füzyon reaktörü ile çalışması ve biyomühendislik ürünü midye kabuklarından yapılmış bir gövde barındırması bilim kurgu evrenine sıkıca demir atmasını sağlıyor.” Gerçi lastikleri ve bizim dünyamızdaki süper otomobiller gibi yukarı açılan kapıları da var.

 

 

Yaklaşık 6 metreye 2 metrelik iki kapılı titan, Simon’un felsefesinin gelecekteki tercümesinin vücuda gelmiş hali. “Ahenkli çizgileri, atletik bir gerginlik taşıyan yüzeyleri, akıllı kesitleri ve münasip bir ‘tavır’ ve ‘karakteri’ tercih ettim. Kısa ömürlü görsel maceraların meraklısı değilim. Asıl maharet zamana meydan okumaktır.”

Ancak Lotus Motorcycles, Bugatti ve Singer Vehicle Design gibi şirketlerle dolu müşteri listesinden de anlaşılacağı üzere Simon’un odaklandığı tek şey fantastik düşler değil. Ayrıca gerçeklikle bağ kurarken harcadığı vakit, Galaxion’a daha fazla kişisel önem atfetmesine neden oluyor. “Ölçüyü aşan bir konsept, ama ölçüyü aşmak önemli bir yaratıcılık egzersizidir” diye anlatıyor. “Bu makinenin algıyı bozmaya yetecek kadar gerçeklikle temas kuran özgür ruhlu bir heykel olduğunu düşünüyorum. Belki de otomobil hakkında bilgi almak isteyenlerin çıkması da o yüzden…”