Cora Sheibani’nin Pill Koleksiyonu

Londra merkezli mücevher evinin sahibesi Cora Sheibani, her gün karşılaşacağımız bir dizi objelerden ilhamla hazırladığı Pill koleksiyonunda cesur çizgilere sahip iri formlu mücevherleriyle dikkat çekmeyi başarıyor.

Tıpkı turkuaz aqua marine taşlar ve dumanlı kuvarsların hayat verdiği ilaç kapsülüne benzeyen boncuklardan oluşan kolyesinde olduğu gibi. Cupcake’leri, kaktüsleri ya da bulutları andıran yüzük ve bilezikler de öne çıkan koleksiyonlarında yer alıyor.

Aklımızı meşgul eden daha ciddi konular mevzu bahis olduğunda Sheibani’nin bu asi stili ihtiyacımız olan tek şey olabilir. Ve o, asla yalnız değil. Sayıları her geçen gün artan bağımsız tasarımcılar Londra’nın uzun yıllar Kraliyet Ailesi’ne yakın ilişkiler içerisinde olan klasik tasarımcıları arasından sıyrılmayı başarıyor. Örneğin; Noor Fares’nin (noorfares.com) egzotik olduğu kadar eğlenceli de görünen tasarımları bu ortama bir miktar gizemli bir hava da katıyor. Yeni koleksiyonunda yer alan Eye isimli tasarımında olduğu gibi… Ismarlama yapılan bu göz formlu kolye ucu, İtalyan bir minyatür ustası tarafından kolye sahibinin gözünden öykünülerek tamamen elde boyanmış. Alice Cicolini (alicecicolini.com) de nadir rastlanılan bir Hint mineleme tekniği ile İngiliz tekniğini bir araya getirerek hazırladığı koleksiyonlarını hazırlarken iyi vakit geçirdiğini söylüyor. Lakeli yüzüklerinde dikkat çeken detaylar arasında el oyması abonozlar ve oymalı-kakmalı Japon kimono desenleri yer alıyor. Onun bu tarzı, yani klasikle yeniyi buluşturması aynı zamanda ne denli inovatif olduğunu da ortaya koyuyor. Açık olmak gerekirse yeni mücevher tasarımlarında geleneksel bakış açısı yavaş yavaş terk ediliyor. Bunun yerini yeniden konumlandırılan ve daha az resmi formlar alıyor.
(corasheibani.com)

Dört Modern Tasarımcı

Ruth Tomlinson

Hatton Garden isimli stüdyosunda el yapımı ilhamını doğadan ve tarihten alan parçalar üretiyor. (ruthtomlinson.com)

Ming Jewellery

Tasarımcı Ming Lampson alışılmadık taşları ve ihtişamlı renkleri rafine bir stilde bir araya getiriyor. (mingjewellery.com)

Venyx World

Eugenie Niarchos’nın gözü pek tavrı fantastik motifleri tıpkı birer rock yıldızı edasıyla sunmasına olanak veriyor.  (venyxworld.com)

Anissa Kermiche

Alexander Calder, Constantin Brancusi ve Pablo Picasso, Kermiche’nin heykelleri anımsatan parçaları tasarlarken ilham kaynakları oluyor. (anissakermiche.com)