Christian Louboutin’den Işıklar Şehrine Aşk Mektubu: CabaraParis

Uzun zamandır kendisine ilham kaynağı olan şehrine borcunu ödemek üzere tasarımcı 2020’de yeni bir koleksiyona imza atıyor: CabaraParis.

Bu yıl Paris’i sene boyunca onurlandıran marka; Porte Dorée Sarayı’nda kapılarını açan retrospektif sergisinde yaratıcı dünyasını gözler önüne seriyor ve Işıklar Şehri’ni selamlıyor. 

“Paris benim en büyük ilham perim. Görkemli mimarisi ile dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. CabaraParis’i yaratırken asıl amacım Paris’in fantezi unsurunu yakalamak.” – Christian Louboutin.

CabaraParis, Christian Louboutin’nin Cabas serisinin 5. tasarımı olma özelliğini taşıyor. Cabas serisi kapsamında daha önce Meksika, Portekiz, Manila ve Afrika’dan yetenekli zanaatkarlarla yaratıcı işbirlikleri gerçekleştirilmişti. Christian Louboutin bu defa bir ilke imza atıyor ve CabaraParis modelinin tasarımında, aşık olduğu şehrin ruhunu yakalayabilmek üzere yakın arkadaşı yetenekli illüstratör Hélène Tran ile güçlerini birleştiriyor.

“Helene ile 30 yıl önce Vogue Fransa için çalıştığı dönemde tanıştım. Tabiri caizse aynı kulvarda olduğumuzu söyleyebilirim. Bu işbirliği için konuştuğumuzda, sohbetimizin ardından konuyu tamamen ona bıraktım. O bir sanatçı olduğu kadar bir zanaatkar, zira teknik onun için çok önemli. Paris’in düşsel görünümünü, şehrin adeta fantezi versiyonunu paylaşıyoruz. Onun tüm zamanlara hitap eden Parizyen karakterleri nasıl canlandıracağını ve birkaç fırça darbesiyle Paris’in ruhunu nasıl yansıtacağını biliyor olmasına bayılıyorum.” – Christian Louboutin

Parlak taşlarla bezeli iki değerli stilde sunulan CabaraParis şehrin iki yüzünü yansıtıyor: Gündüz Paris ve Gece Paris. Sanatçı Hélène’in taklit edilemeyen tasarımlarıyla imza attığı beş farklı neoprene pano desen şehrin en sembolik anılarına ve anıtlarına adeta şükran borcunu ödüyor.

CabaraParis Gündüz: Paris’teki çılgın tur yolculuğu, Robert Doisneau’nun meşhur fotoğrafı Le Baiser de l’Hôtel de Ville’in Louboutin’in objektifine yansıdığı şekliyle başlıyor. Tipik bir Louboutin kıvrımıyla, kırmızı tabanlı devasa bir Corset stiletto Vêndome Meydanı’nın önemli mücevher butiklerinin üzerinden sarkarak boy gösteriyor. CabaraParis Gündüz’e dikkatle baktığınızda bu aşık, sanatçı, yazar, şair ve şarkıcı şehri Paris’e Christian Louboutin’in yolladığı aşk mektuplarını göreceksiniz.

Gün batımı sonrası artık CabaraParis Gece’nin parlama zamanı. Christian’ı etkileyen ve büyüleyen hayali yaratıklar, yarı insan yarı leopar Parizyen bir sfenks olarak hayat buluyor. Véro-Dodat Pasajı’nda Louboutin kaberesi gece şovuyla izleyicilerin gözlerini kamaştırmaya hazırlanıyor. Kabare, muhteşem bir finalle eleştirmenlerin övgülerine koşuyor. Gece mavisi gökyüzünde parlak taşlarla bezenmiş bir Christian Louboutin yıldızı; geceleri aşıkların yürüyüş mekânı olan Pont Alexandre III’ü aydınlatırcasına gülümsüyor.

Hayal gücü ve masalsı bir anlatım furyası olan CabaraParis koleksiyonu, seçili lokasyonlarda Paris imzalı beş kadın ve üç erkek stiliyle sunuluyor.