Chopard’ın L.U.C XP Esprit de Fleurier Peony Saati

Bir buket şakayık nasıl ölümsüzleşir? Muhteşem bir el zanaatkârlığında elbette. Chopard’ın şakayık çiçeğinden ilham alan yeni modeli L.U.C XP Esprit de Fleurier Peony’den (tektassaatcilik.com.tr) bahsediyoruz. Sekiz parçadan oluşan bu sınırlı üretim koleksiyon için “Mains d’art” yani “sanatçı elleri” başrolde. Kadranında altın oyma, transfer baskı ve sedef kesme gibi nadir el sanatlarının kullanıldığı bu saatlere hayat veren ve tamamı Chopard atölyelerinde üretilen 35 mm L.U.C 96.23-L kalibre de baştan başa floral desenlerle süslenmiş.    

Pembe ve morun farkı tonlarında sekiz şakayık, saatin mor kadranında narin güzelliklerini sergiliyorlar. Saatin kadranında mor bir fonda bir buket şakayık görülüyor. Bu minyatür bahçenin renk paleti, zanaatkârların kadran üzerinde hayat verdiği gerçek şakayıklar kadar göz alıcı. Tozpembeden eflatuna varan pembe tonları, yaprakların taze yeşiliyle uyum içinde. Bu motiflerde geleneksel gölgelendirme yerine her şey ışık oyunlarına bırakılmış, Chopard zanaatkârları kesilmiş en iyi kalite beyaz sedef konturlarla vurgu yapmayı tercih etmiş. Saatin kadranındaki bu eşsiz görüntünün güzelliğine karşı koyamayan 18 ayar pembe altın bir kelebek ise çiçeklerden birine konmak üzere gibi görünüyor.     

Saatin kalibresi de Fleurisanne oymacılık tekniğiyle elde işlenmiş. 19’uncu yüzyılda kullanılan bu tekniğe göre, mekanizmanın eşiklerine elle şakayık motifleri çizilmiş; ardından gravür kalemiyle üzerinden geçilip motifi çevreleyen malzeme büyük bir dikkatle kazınmış. Böylece şakayıklar baz rölyef halinde ortaya çıkarılmış. Dekorlama işlemi bittikten sonra da mekanizma rodyumla kaplanmış.