Cartier’nin Timsah Figürlü Gerdanlığı

Maria Felix için timsah figürlü bir gerdanlık tasarlayan Cartier, yeni koleksiyonuyla ünlü aktrise saygı duruşunda bulunuyor.

Bundan 44 yıl önce Meksikalı oyuncu Maria Felix yanında getirdiği bir akvaryumla birlikte Cartier’nin (cartier.com) kapısını çaldı.

Akvaryumun içindeki küçük timsahın tüm detaylarıyla incelenmesini ve bu detayları taşıyan benzersiz bir gerdanlık tasarlanmasını istiyordu. Ve ortaya güçlü bedeni, hareket etmeye hazır bacakları ve zümrüt bakışlarıyla çarpıcı biçimde gerçekçi bir timsah tasarımı çıktı.

Cartier’nin zamanında Maria Felix için tasarladığı biri zümrüt, diğeri sarı pırlantalarla bezeli, birbirine ekli, iki ayrı bileklik olarak da kullanılabilen kolye, şimdi yeni bir koleksiyonun ilham kaynağı oldu. Zamanında Felix’in timsahlı gerdanlığı için çalışan ustaların yine işbaşı yaptığı yeni projedeki; toplamda 46,45 karat büyüklüğünde 14 kabaşon kesim Kolombiya zümrüdünün dizildiği gerdanlığın sıra dışı taşları, kalite, renk ve şekil açısından mükemmel bir şekilde uyumlu.

Ayrıca koleksiyonu oluşturan parçaların tasarımı, Cartier’nin natüralizm geleneğine sadece timsahın sırtındaki çizgilerle sadık kalıyor. Timsahın kuyruğuna doğru inen parçalar, boyun, bilek, parmak ya da kulakta da kullanılabiliyor. Timsahın bacakları, tıpkı pullarındaki gibi, takan kişinin boynunu rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmış. Cartier mücevher ustaları, kolye için 1.875, bileklik için ise 1.019 saat çalışmış.