Bulgari’den Warhol’a Saygıyla: Wild Pop

 

6 Ağustos 1928 doğumlu Pop-Art’ın kurucularından Andy Warhol, yaşasaydı 90 yaşında olacaktı. Kendisi hayatta olmasa da fikirleri ve sanatıyla birçok alana özellikle modaya ilham vermeye devam ediyor. Bulgari de bu yıl hazırladığı yüksek mücevher koleksiyonlarından birini Andy Warhol’a adamış gibi. ‘Wild Pop’ isimli koleksiyon, Amerikalı sanatçı ve Roma asıllı mücevher şirketini eski bir tanışıklığın bugüne taşınmış anıları perspektifinde, 60’lardan 80’lere bir kutsama edasıyla buluşturuyor.

Andy Warhol

Zamanında vizyon sahibi genç bir sanatçı olan Nicola Bulgari, “Seksenlerin Bulgari Tarzı” dediği çizgiyi anlatırken, “Güçlü bir etki yarattık. Ailemizin ruhu, o zamanları yakalamamıza izin verdi. Şirketimizin büyük bir hayranı olan Andy Warhol, bununla ilgili ‘Takı fikrinin kaynağının seksenler olduğuna inanıyorum. Bulgari mücevherleri anı mükemmel bir şekilde yakalamayı başarır’ sözlerini kullanmıştı.”

60’lı yıllardan itibaren değerli ve yarı kıymetli taşların bir arada kullanımı moda dünyası için bulunmaz bir kaynak oldu. Renk ve enerjiyle özgürleşme… Tarihe dönüp bakan ve 80’ler, Müzik, Umutlar ve İdealler, Gelecek ve Andy Warhol başlıklarında yüzükten, kolyeye ve küpeye, bileklikten broşa kadar birçok değerli tasarım yer alıyor. Bulgari, tüm bu tasarımlarla Pop-Art’ın özgür ruhunu ve sanatı kutsuyor.

Wild Pop’ta Andy Warhol adıyla sunulan bu broşta 18 ayar altın, ametist, emerald ve elmas kullanılmış.

Wild Pop koleksiyonundan Andy Warhol broşu

Pop-Art dönemini tümüyle yansıtan bu küpelerde kullanılan taşların tümü elmas.