Bütünsel Detaylar, Kusursuz Tasarım: Nature

 

Nature, tasarımıyla “hayallerin ötesine” geçmeyi başarıyor. Bir gün hayata geçerse onunla denizlerin üzerinde süzülmek isteyen çok kişi olabilir.

Sinot Exclusive Yacht Design’ın 120 metrelik Nature isimli konsept yatındaki yaratıcı dokunuşlar son beş yılda tasarlanan birçok yattan çok daha fazla. İçeriyi ve dışarıyı ustalıkla buluşturan Nature’ı Monaco Yat Fuarı’nda tanıtan Hollandalı stüdyo ‘bütünsel’ projenin estetikle fonksiyonelliği bir araya getirdiğini vurgulamıştı. Tabii ki sözlerin yetersiz kaldığı eşsiz tasarımda bu özetten çok daha fazlası var. Cam panelleri ve katlı teraslarıyla, Japon çay evlerini andıran üst güverteleriyle güçlenen dış yaşam alanları sahibine sükunet vaat ediyor. Ana güverte de aynı şekilde geniş ve ferah. Ana yatak odasının ortasında cam panellerle çevrili bir bahçe yer alıyor. Zeminden -ki bu zemin konuklara deniz manzarası sunuyor- tavana pencerelerle donatılmış yat, sahipleri için özel teraslarında açık havada olmanın tadını çıkarma imkanı sunuyor.

 

 

Alt güverte, üst güvertelere spiral bir merdivenle bağlanıyor; merdiven açık havada keyifli yemekler vaat eden yaklaşık 90 metre karelik panorama güvertesine dek çıkıyor. Nature’ın altı misafir kamarası, iki VIP kamarası ve ana kamarası hem yeterince büyük hem de tamamı deniz manzaralı. Tartışmasız yatın en ilham verici yeri olan gözlem evi, pruvanın ön kısmına tanımlanıyor ve cam tasarımı sayesinde her iki yönden yine kesintisiz bir deniz manzarasını gözler önüne seriyor. Nature’ın spa’sında şelaleler ve deniz seviyesinde büyük bir yüzme havuzu mevcut. Yukarıdaki güverte de her iki yandan açılarak, havuz alanını güneş ışıklarıyla dolduruyor. Böylelikle bu yat, gerçekleşmesi çok arzulanan bir hayalin adı oluyor: Nature.