Bulgari’nin Tourbillon Automatic Modeli

Octo ürün grubundaki modellerle ultra ince saat konseptinin çıtasını adeta yükselten Bulgari, geçtiğimiz Baselworld’de 3,95 mm’lik Octo Finissimo Tourbillon Automatic modeliyle rekor kırmıştı.

Aslında, bu “süper ince olma” durumuyla, yüksek saatçilik sektöründe dördüncü kez dünya rekoru kırıyor. Tourbillon’lu bir modelin bu kadar ince bir kasaya sahip oluşu, beraberinde bir dizi teknik uygulamayı da getiriyordu kuşkusuz. İlk kez 2014’te lanse edilen Finissimo Tourbillon’u baz alan bu gelişme, yeni Calibre BVL 288 otomatik kurmalı mekanizmanın arkasında konumlanan yenilikçi ve çekici bir periferik salınımlı ağırlıkla başarılıyor.

Ağırlığı oluşturan beyaz altın ve alüminyum, zıt yoğunluklarıyla dairesel ağırlığın özellikle belirli bir şekilde salınmasını sağlıyor. Mekanizmanın içerdiği rulman sistemli flying tourbillon da kalınlığın azaltılmasına katkıda bulunuyor. Sadece 1,95 milimetre kalınlığa ve 52 saatlik güç rezervine sahip olan Calibre BVL 288 Finissimo ise kumlanmış titanyum kasanın içinde konumlanıyor. Bu kasanın açık yapısı, iskelet mekanizmanın tüm şeffaflığıyla görülmesini sağlıyor. Saatin arkasında, Roma’da Via Condotti’deki butiğin girişini süsleyen stilize motifin betimlendiği bir açıklıktan hem tourbillon hem de salınımlı ağırlık rahatlıkla görülebiliyor (bulgari.com)