Bir Yunan İkonu: Poseidonion Grand Hotel

Spetses adasının tarihi oteli, Avrupa jet-set’inin en uzun soluklu favorilerinden.

Atina’dan yaklaşık 180 kilometre uzaktaki Spetses, adanın yerlileri tarafından Isola di Spezie, yani Baharat Adası olarak anılıyor. Zamanında Baharat Yolu’nun önemli duraklarından biri olan adanın bu lakabı; yerel bitkilerin etrafı saran, aromatik kokularına hayran kalan Venedikli tüccarlar tarafından verilmiş. Günümüzde ise daha çok Yeni Monako olarak söz edilen Spetses, hem yerli hem de yabancı turistler için oldukça ilgi çekici ve kendine özgü bir Yunan adası. Çam ağaçları, begonviller, palmiyeler ve yasemin kokusuyla kaplı bu küçük ada; Viktoryen sokak lambalarının dizili olduğu otomobilsiz yolları (özel araçlara kapalı adada sadece yedi taksi bulunuyor), geleneksel tersaneleri ve tarihi binalarının kendine has mimarisiyle dikkat çekiyor. Varlıklı Yunan armatörlerin, oligarkların ve Avrupa jet-set’inin gözdesi olan Yunan adasının en meşhur ve sevilen buluşma noktası ise Poseidonion Grand Hotel (poseidonion.com).

1914’te tütün kralı Sotirios Anargyros tarafından inşa ettirilen otel, 100 yılı aşan tarihi ile Spetses’in ikonik simgesi haline geldi. Fransız Rivierası’ndaki The Negresco ve The Carlton’dan ilham alarak tasarlanan Poseidonion, Yunanistan’ın ilk lüks otellerinden. 2009’daki yenileme sürecinden sonra da tarihi ihtişamı ve şıklığından hiçbir şey kaybetmemiş. Mimarisinin karakteristik elementleri özenle korunarak yenilenen otelde, La Cupola süitinin tavanı Spetsesli gemicilerin geleneksel kayıklarından ilham alınarak tasarlanmış. Otelin neredeyse tüm alanlarını kaplayan el boyaması fayanslar ise, 1914’te kullanılan orijinal parçalar.

Saronik Körfezi’nin en güzel manzarasına sahip olan Poseidonion; taze ve lokal malzemeler kullanılarak hazırlanan lezzetli gastronomisi, hoş kokulu lavanta bahçeleri, kusursuz hizmeti ve detaylara gösterilen özen ile misafirlerine aristokratik bir atmosfer sunuyor.

Poseidonion Grand, görkemli mimarisiyle Spetses’in bir sembolü olmanın yanı sıra organize ettiği etkinliklerle de adanın sosyal ve kültürel hayatını canlı tutuyor. Özellikle de 2013’den beri düzenlenen Poseidonion Klasik Otomobil Yarışı, klasik otomobil tutkunlarının yeni sezona keyifli bir giriş yapmalarına vesile oluyor. Poseidonion Meydanı’nda toplanan antika otomobiller, adanın etrafında 25 kilometrelik ufak bir ralli yapıyor. İster seyirci, ister katılımcı olun; eskide kalmış günlerin havasını yaşatan klasik otomobillerle dolu etkinlik adeta zamanda yolculuk yapıyormuş gibi hissetmenizi sağlayacak.

Lezzet Durakları

Restoranlar

On the Verandah: Poseidonion Grand Hotel’in mum ışıklarıyla aydınlanan terasında Şef Christoforos Peskias’ın leziz menüsünü deneyebilirsiniz. Foie gras’lı pastitsio’yu özellikle öneriyoruz.

Tarsanas: Palio limanında yer alan bu 20 senelik restoranda, adanın en taze ve lezzetli ızgara balıklarını tadabilirsiniz. tarsanasrestaurant.com

Patralis: 1935’den bu yana Kounoupitsa’da misafirlerini ağırlayan meyhane, hem taze deniz ürünleri hem de geleneksel Yunan lezzetleriyle meşhur. patralis.gr

Barlar

Bar Spetsa: Agios Mamas’da yer alan bu küçücük bar, Spetses’in favori buluşma noktalarından biri. 60 ve 70’li yılların müziklerini dinlerken, nefis kokteyller yudumlamak için ideal. barspetsta.org

Kaiki Beach Bar: Gün batımında kumların üzerinde güzel bir akşam yemeği de yiyebileceğiniz Kaiki Beach Club’ın barı konforlu ve bohem bir atmosfer sunuyor.