Bir Van Gogh Giymek

 

 

Vans ve Van Gogh Museum’un işbirliğiyle doğan The Vans x Van Gogh Museum Collection, Van Gogh’un ünlü tablolarının çalışıldığı giysi, ayakkabı ve diğer aksesuarlardan oluşuyor. Koleksiyon, dünya genelinde 3 Ağustos’ta müzenin internet sitesi üzerinden satışa çıkacak.

Koleksiyonun içinde yer alan ustaca tasarlanmış her bir parçanın ardında Vans’ın ünlü sanatçının kişisel tarihine ve eserlerine odaklanması yatıyor. Vans tasarımcıları müze ile yakın bir ilişki kurup yetkililerden Van Gogh’un kişisel ve aile tarihiyle ilgili de bilgi almış ardından da tasarıma geçilmiş.

 

 

Örneğin ayakkabı koleksiyonundaki bazı tasarımlarda Vincent Van Gogh’un kardeşi Theo’ya yazdığı birçok mektuptan ilham alınmış. Bu tasarımlarda incelikli bir detay göze çarpıyor. Ayakkabıların üstü tamamlandığında tabanlarına sanatçının fırça darbelerini taklit eden bir boyama tekniği uygulanmış.

 

 

Van Gogh’un bir başka öne çıkan resmi Skull’daki kafatasını ise uzun kollu tişörtlerde ve şapkalarda görüyoruz. Bazı tasarımlara Van Gogh’un ünlü kafatasıyla birlikte sanatçının imzası ve dama tahtası çalışılmış.

 

 

Sanatçının bir başka ünlü eseri Sunflowers. Van Gogh, beş büyük tuvale çalıştığı bu tablosunda sarının üç tonunu kullanarak bir vazodaki ayçiçeklerini tasvir etmiş. Vans ise bu tabloyu tasarımlara üç eşit parçaya bölerek taşımış.

 

 

Baharı hatırlatan ve çarpıcı mavisiyle dikkat çeken Almond Blossom, tam manasıyla sanatçının yeni bir hayat özlemiyle huzur arayışını temsil ediyor. Baskıyı ve renklerini hayata geçirmek için, Vans tasarımcıları resmi saten malzemenin üstüne dijital baskı yöntemiyle basmışlar. Bu yöntem işe yaramışa benziyor. Renkler hayranlık uyandıracak kadar tabloya yakın ve çok canlı.

Vans tarafından hayata geçirilen her bir tasarım, Van Gogh’un eserlerini ve dolayısıyla ruhunu beraberinizde taşımanız, üstünüze giymeniz ve hayatınızın bir parçası haline getirmeniz için ideal.