Bir Şişe Cazibe

Özenle yetiştirilmiş Türk gülleri, İtalyan bergamotu, pembe biber esintisi ve tam bitti derken sizi içine alan elle damıtılmış, dünyanın en özel vanilya aroması. Sonuç: Initio Atomic Rose.

Parfüm, biz konuşmaya başlamadan hakkımızda bir şeyler söyleyebilme gücüne sahip. Giyim tarzının da kişiliği yüksek oranda betimleyebileceğini düşünseniz de, eski bir pantolonu seneler sonra gördüğünüzde, ilk gördüğünüz ana dönmek pek sık rastlanır bir durum değil. Öte yandan bir koku sizi alıp seneler öncesine götürebilir ve duyu hafızanızın derinliklerinde gizemli ve duygu yüklü bir yolculuğa çıkarabilir.

Gitgide her şeyin daha eşsiz, kişiye özel olanının tercih edildiği bir dönemdeyiz ve Fransız parfüm markası Initio (ladeesseshop. com), parfüm konusunda tam da bu ihtiyacı karşılamayı hedefliyor: Tek başına ya da birbiriyle tende karıştığında da eşsiz kalabilen, imza kokular yaratmak. Initio’nun burnu, kokunuzu hafızalardan silinmeyecek bir noktaya taşımak için tutkuyla çalışıyor ve amaç yalnızca üretmek ve satmaktan çok, parfümü bir sanat olarak düşünerek şişelemek. Bu amacın ön planda olması uğruna bu özel kokuların yaratıcısı hakkında, adının Nadia olduğu ve Güney Fransa’da, Grasse yakınlarında yaşadığı dışında hiçbir şey bilinmiyor.

Initio, şimdiden 40 ülkenin pazarına girmiş ve satışlardan da oldukça memnunlar. Initio’nun en çok talep gördüğü pazarlardan biri de Türkiye. Öyle ki, La Mer, La Prairie gibi cilt bakım markalarının da olduğu bir rekabette Beymen’in Top 10’unda yerini almış. Markanın Türkiye temsilcisi Thibaut Desbazeille, “Türkiye’deki Initio satış raporları Paris’tekiyle aynı. Bu da Türk kadınlarının Parizyen bir zevk anlayışı olduğunu gösteriyor. Bizim markamız söz konusu olunca Türk ve Fransız kadınları arasında büyük bir paralellik var” diyor.

Initio’nun beş koleksiyonu var: Les Carnals, Les Magnétiques, Les Absolutes, Hedonistes ve Black God Project. Can alıcı noktalardan biri, bunları birbiriyle karıştırmanın mümkün olması. “Parfümleri ten üzerinde karıştırıp kullanabilirsiniz. İnsanlar artık hazır ürünler alıp kullanmaktan sıkıldı. Initio’nun sunduğu daha özgür bir deneyim”.

Bu koleksiyonların ardından, Fransız parfüm markası, beşinci yılını özel bir kokuyla taçlandırıyor. Türk gülleri, İtalyan bergamotu, pembe biber esintisi ve tam bitti derken sizi içine alan, elle damıtılmış, dünyanın en özel vanilya aroması. Sonuç: Markanın yeni gözdesi, cazibenin koku hâli Atomic Rose. Parfüm, sokaktan yanınızdan geçip, kokusuyla hayran bırakan, gizemli bir kadının kokusu gibi. Tam da ismini açıklamayan yaratıcı burnun yaratmak istediği etkiye uygun. “Atomic Rose çok romantik bir koku. Temelini Türk gülleri oluşturuyor. Ardından Mısır yasemini ve İtalyan bergamotu geliyor. Parfümün giriş notası bergamot. Daha sonra pembe biber geliyor. En önemlisiyse, Hedium adındaki özel bileşenimiz”. Hedium, laboratuar ortamında üretilen bir molekül ve Atomic Rose’un formülünün yarısı. En basit anlatımıyla “birinden hoşlandığınızda hissettiğimiz şeyin laboratuvarda üretilmiş hâli”. Desbazeille, feromon etkisi yaratan bu özel molekülle tasarlanmış Atomic Rose’un, bakışları bol bol kullanıcısının üzerine çekeceğinden emin.

Markanın en ilginç tutumuysa, parfümlerinin hepsinin üniseks olması. Zaten ismini de bundan alıyor. Initio, Fransızca “başlangıç” anlamına gelen “initiation”dan geliyor çünkü parfümün yaradılışında aslında cinsiyet yok. “Üniseks olmak parfümün doğasında var aslında. Parfüme cinsiyeti getiren Jean- Paul Guerlain ve onu takip eden Gabrielle Chanel’dir. Bunların öncesinde parfüm tamamen üniseksti. Guerlain, lalik kristalden şişeler yaptı. Çok özel ve feminen görünen şişelerdi. Parfüme cinsiyeti getiren de bu şişeler oldu”.

Initio’nun şişeleri ise hep aynı. Parfümden parfüme değişen tek şey, şişenin rengi.

Üniseks ve karıştırılabilir koku ilkesini bu şekilde vurguluyorlar. Ayrıca seyahatlerde kolayca bavula girebilmesi için yalnızca 90 ml’lik şişeler şeklinde satılıyor.

Laura Biagotti – Sonsuz Sevginin Kokusu,

Laura Biagotti (laurabiagotti.it) aslında aksesuar ve iç çamaşırı tasarımlarıyla tanınıyor ama artık parfümleriyle tanışma zamanı da geldi. Üniseks bir parfüm olan Roma’dan sonra, markanın Forever kadın parfümü de tanıtıldı. Forever, sonsuzluk sembolü şeklindeki zarif şişesiyle, kadın duygusallığının en hoş kokulu temsilcisi. Jordi Fernandex tasarımı parfüm, hafif tatlı, çiçeksi bir giriş notasıyla başlıyor; İtalyan bergamotu, Frenk üzümü, armut ve elmayla yükselişe geçiyor. Parfümün kalbindeyse gül, vadi zambağı, menekşe, tatlı bir pralin ve sümbülteber çiçeği var. Koku sıcak ve tatlı tınısını da vanilya, misk ve tonka fasulyesinden alıyor.