Bir Dilim Modernizm: Bulgari Octo Finissimo Koleksiyonu

Fabrizio Buonamassa Stigliani sandalyesinde usulca kaykılıp sırıtıyor; memnuniyeti kızıla çalan sakalının ardında aşikâr… Bulgari’nin Saat Tasarım Merkezi’nin direktörü “Elimizde ne olduğunu biliyoruz” diyor muhtemelen saat endüstrisindeki en nadir emtiayı kast ederek: Artık bezmiş saat koleksiyonerlerinin bile dikkatini çekmeye muktedir ve markanın önümüzdeki uzun yıllarda dâhi satmaya devam edeceği kadar güçlü bir tasarım.

 

Bulgari bu yıl şimdiye dek Octo Finissimo’nun farklı ölçülerde cesaret ve teknik azimle donatılmış en az beş versiyonunu çıkardı. İlki mart ayında Baselworld’de tanıtılan modellerin içinde başrol; hiç kuşkusuz iskelet kadranlı, baş döndürücü bir güzellik olan Automatic Tourbillon’a ait; başka bir deyişle ultra ince saat yapımcılığı alanında dünya rekoru kırmak için Bulgari ve Piaget arasında süregelen mücadelenin son bombası… Buonamassa Stigliani, Octo Finissimo’yu tasarlarken orijinal Octo modelinden yararlanarak içerdiği çeşit çeşit geometrik şekli arduaz benzeri ince bir plakaya sıkıştırdı. Geçen yıl Bulgari’nin çıkardığı narin bağlantılara sahip bilezik ve ilk kez 2016 tarihli Octo Finissimo Minute Repeater’da görülen kumlama yüzey işlemi artık en önemli unsurlar. Pembe altın, rodyum kaplama çelik ve kumlanmış titanyum versiyonları bulunan en yeni otomatik modellerde bu kombinasyon zirve yapıyor. Her biri homojen bir materyal levhasından kalıpla kesilip çıkarılmış izlenimi uyandıran kasa, kadran ve bilezik de son derece entegre bir görünüm sunuyor.

Markanın ultra ince minute repeater’ının tamamen karbon fiberden üretilmiş edisyonuyla –zil sesini kayda değer biçimde artıran bir gelişme– çemberi tamamlayan son Octo Finissimo saatleri modern saatin yepyeni bir türü sanki. Birçok İsviçreli emsalinin tersine saatlerin teknik nitelikleri stilin ardından geliyor. Bu saatleri bileğinize takıp gömlek kolunuzun yanında nasıl göründüğünü fark ettiğiniz anda tasarımın mantığını da kavrıyorsunuz –her türden saate uygulamanız gereken bir test.