Bilmeniz Gereken Türk Tasarımcılar

 

Etnik desenler, geometrik biçimler, heykelsi ya da alışılmışın dışında formlar, pastel renklerle birlikte kullanılan altın ve gümüş gibi iddialı materyaller… Bu yıl dünyanın en önemli tasarım ve dekorasyon fuarlarından Maison&Objet’de son koleksiyonlarını tanıtan 3rd Culture, ANVOGG, Esma Dereboy, Estetik Decor, Özlem Tuna Tasarım, Select Home gibi Türk tasarımcılar, bu saydığımız trendleri tasarımlarına entegre eden isimlerin başında geliyor.

 Hazırlayan: İlknur Eşsiz

 

3RD CULTURE

Zeynep Lale Rende ve fotoğrafçı Emre Rende‘nin İstanbul merkezli dekorasyon ve konsept mağazası 3rd Culture’ın marka fikri, dünya kültürlerinin çeşitliliğini vurgulamak ve bu kültürel renkliliği kutlamaktan oluşuyor. En yeni mobilya ve kişisel aksesuar koleksiyonunu geçtiğimiz ocak ayında gerçekleşen Maison&Objet 2018’de tanıtan 3rd Culture, desenler, renkler, motifler, geometrik şekiller ve etnik kumaşların yoğunlaştığı tasarımlarla karşımıza çıkıyor. 3rd Culture’ın tüm ürünleri, mağazalarının da bulunduğu tarihi Beyoğlu’nda tasarlanıyor ve yerli zanaatkârlar tarafından üretiliyor.

 

3rd Culture’ın kurucuları Zeynep Lale Rende ve Emre Rende

Zeynep Lale Rende, tasarım süreçleri ve onlara ilham verenlerle ilgili olarak, “Genel olarak kreatif sürecimizi, seyahatlerimizde karşılaştığımız çizgiler, hikâyeler ve yüzler yönlendiriyor. Örneğin, Batı Afrika kumaşlarının zengin tarihi ve kumaşların üzerindeki Adrinka sembolleri bizim için büyük bir ilham kaynağı. Kenya ve Tanzanya gibi Doğu Afrika ülkelerinin ahşap işçiliğiyse mobilya tasarımlarımızda ilham aldığımız en büyük kaynaklardan. Kaybolmakta olan diller ve bu dillerin kullandığı harfler de bize fikir veriyor. Meksika ve Hindistan görsel sanatlarında renklerin cesur kullanımını çok seviyoruz. Farklı kültürlerin estetik çizgilerinin bir araya gelip modern bir dekorasyon anlayışıyla buluştuğu bir görsel kimlik oluşturmayı deniyoruz” diyor.

Emre Rende ise, tasarımlarını yakın zamanda Montreal, Nice, Paris, Beyrut, Amsterdam ve Korsika gibi birbirinden farklı yerlerde bulmanın da mümkün olacağı müjdesini veriyor.

 

ANVOGG

Gündüz Group’un Fransızca “beğenilen, rağbet edilen” anlamına gelen lüks ev dekorasyon markası ANVOGG, derinin farklı kullanım alanlarını araştırıyor. Avrupalı avangart bir tavırdan güç alan tasarımlarında kendi üretimleri olan hakiki Shearling (yünlü koyun derisi) ve Cavallino (yünlü dana derisi) materyallerini kullanan ANVOGG, tasarımlarının eşsizliğini usta artizanların el işçiliğine borçlu. Yastık, fotoğraf çerçeveleri, tepsiler, puflar ve yatak örtüleri tasarlayan ANVOGG, doğallığı rafine lüksle birleştiriyor.

 

 

Gündüz Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ruken Mızraklı, sonraki dönemlerde de derinin farklı kullanım alanlarını deneyimlemek ve fonksiyonel kullanımla birleştirmek maksadıyla sanatçı, tasarımcı ve akademisyenlerle ortak projeler yapmayı planlıyor. Mızraklı, ANVOGG’un tasarım öyküsünü şöyle anlatıyor; “Shearling ve Cavallino doğallıkları, kısa ya da uzun tüyleriyle yumuşacık dokusu, dört mevsim rahatlıkla kullanılabilmesi gibi yönleriyle çok özel ve popülaritesi yüksek bir materyal. Dekorasyon alanında kendine yeterince yer bulamadığını gözlemliyorduk. Oysa bu materyalin, lüksü ve doğallığı bir arada deneyimlemek için ideal bir dokusu olduğunu düşünüyorduk. ‘İnsan merkezli tasarımlar’ fikrinden yola çıkarak, koleksiyonumuzu oluştururken tasarımlarımızın şık, rafine ve avangart olduğu kadar fonksiyonel ve pratik olmasına da özen gösterdik.”

“Çağımızın ve metropollerin bize dayattığı hızın içinde yaşayıp, evlerinde huzuru, yavaşlığı ve doğallığı keşfetmek isteyen insanların ruhunu ödüllendiren, onlara kendilerini özel ve değerli hissettiren; aynı zamanda doğal, sıcak ve benzersiz tasarımlardı hayalimiz. Yünlü deri de organik, insan vücuduna dost, nefes alan yapısı ile bunun için ideal bir malzeme. Yünlü derilerimizi yüksek kaliteli malzemelerle harmanlayıp tasarladığımız ilk koleksiyonumuzda Shearling throw’lar, Shearling ve Cavallino yastıklar ve Cavallino çerçeveler yer aldı. Ocak ayındaki Maison&Objet Paris için hazırladığımız koleksiyonumuza ise yine yünlü deriden tasarlanmış pufları ekledik.”

 

ESMA DEREBOY

Seramik eserlerindeki ince işçilik ve felsefeyle hayli iddialı işler ortaya koyan Esma Dereboy, ev dekorasyonu için çini ağırlıklı aksesuarlar üretiyor. Çinide kabartma ve gömme desen tekniğini uygulayanların başında gelen ve geleneksel desenlere bağlı kalan Esma Dereboy, amatör bir ruhla, kişiye özel tasarımlara imza atmaya devam ediyor. Her biri usta bir el işçiliğinin ürünü olan mumluk, tabak, vazo, duvar panosu ve diğer birçok parçanın ortak özelliği, kelimenin tam anlamıyla ‘dantel gibi işlenmiş’ olması. Esma Dereboy, tasarımlarının ilhamını “İsim kaderdir” felsefesinden alıyor.

 

Esma Dereboy

Bir kişiye ya da nesneye verilen ismin, ona şekil de verdiğine inanan Dereboy, “Esma’nın da anlamı olan ‘İsimler’den ilhamla hayatımın farklı dönemlerinde tasarladığım farklı koleksiyonları altı isim altında topladım. Bu koleksiyonlar sırasıyla: Levnalevn, Gelin, Karahisari, Yas, Snoha ve Saf. Koleksiyonlar adını aldıkları dönemin duygularıyla şekilleniyor” diyor.

 

 

Koleksiyonlarının felsefesine göre, eserlerinde gümüş ve altının da dâhil olduğu birçok renk kullanan Esra Dereboy, bu sene markasıyla katıldığı Maison&Objet’de dünyanın birçok yerinden gelen farklı kültürde ve farklı beklentideki kişiler sayesinde deneyim kazandıklarını söylüyor. Tarih boyunca Anadolu’da seramiğin beşiği olan Kütahya’da doğan Esma Dereboy’un eserleri, Beymen, Lotus Art Shop ve G Concept’te seramik severler ile buluşuyor.

 

 

ESTETİK DECOR

Estetik Decor ise evlerle birlikte ofis ya da otel gibi mekânlarda kullanılmaya uygun, hayli gösterişli ürünler tasarlıyor. Deri mobilyalar, aynı zamanda yüzeylerinde dans eder gibi duran desenlerle süsleniyor. Tasarımlarda altın ya da gümüş rengi metalin parıltısının kullanılmasıyla abartılı olmayan bir şıklık çıkıyor ortaya.

 

 

Kürkler, bazı koltuk modellerinde ve puflarda hayli cömert bir şekilde kullanılıyor ve bu mobilyalar sıcaklık ve güven hissettiriyor. Estetik Decor’un tasarımcısı Müsteyde Ufuk, Bizans ve Osmanlı desenlerini de kullanarak tasarladığı kapsamlı mobilya ve ev koleksiyonunu, işlevsel bir sanat eseri olarak yorumluyor. Ufuk, “Tasarımlarımız, farklı tarzların ve yaşam şekillerinin birleşiminden oluşuyor. Dünya modası ve yaşadığımız coğrafyanın esintisi birbirine karışıyor ve tasarımlar böylelikle şekil buluyor. Bunun yanı sıra doğal malzemelerin doğadan ilham alan formlarla birleşmesi ve tarihi dokularla harmanlanması da tasarım felsefemizin temel taşını oluşturuyor” diyor.

 

 

Yeni koleksiyonları Empress 2018’i ilk kez Maison&Objet’de tanıtan Estetik Decor, 17-22 Nisan’da da Salone de Mobile Milano’ya da katıldı.

 

SELECT HOME ACCESSORIES

Select Home Accessories; bakır ile pirinçten yapılma butik ev aksesuarları, masa üstü grupları, gümüş ve altın kaplama ev aksesuarları ve mutfak ürünleri tasarlıyor. Tasarımların ardındaki isim Seçkin Sağlam, üretim yolculuğunun enteresan bir biçimde başladığını söylüyor. Osmanlı dönemine olan hayranlığıyla üç boyutlu ürünler tasarladığını söyleyen Sağlam, iş için Riyad’a gittiği bir dönemde bir müşterinin “Bu tasarımlar çok güzel, ilk kez böyle bir tasarım görüyorum” demesiyle hikâyenin devam ettiğini söylüyor.

 

 

Tarihten beslenerek, onu anlatan özgün tasarımlar ortaya çıkardıklarını söyleyen Sağlam, 2004 yılından bu yana amatör ruhla çalıştıklarını belirtiyor ve ekliyor: “İlhamımı bazen bir caminin minaresinden, bazen Topkapı Sarayı’ndaki bir ayrıntıdan alıyorum. Değerlerimizden yola çıkarak birçok koleksiyona imza atıyoruz. Koleksiyonlarımız maskülen bir anlayışla hazırlanıyor ve her bir tasarım birbirinin devamı olabiliyor. Ürünlerimiz bir arada rahatlıkla kullanılabiliyor. Bizi asıl heyecanlandıran ise sanat ve zanaatın buluşması.” 650’yi aşan çeşidi ve orijinal çizgisiyle dikkat çeken Select Home Accessories, otel, restoran, kafe, pastane grupları, çiçekçiler, hediyelik eşya, düğün planlayıcıları, çikolata ve tatlı dükkânları gibi konsept mağazalara da ürün sağlıyor.

Tasarımcıların sanatçı dokunuşları, yaşadığı ya da bolca vakit geçirdiği ortamlarda incelikli ve estetik bir hava yaratmak isteyenler için bire bir. Zaman, emek ve sofistike bakış isteyen tüm bu tasarımlar, zamanı aşan şık ve lüks bir dekorasyon vaat ediyor.