Belek’in En İyi Golf Kulüpleri

Bir sonraki golf seyahatiniz için hâlâ aklınızda soru işaretleri varsa, Belek’in en iyi kulüplerinin küçük bir özetini geçiyoruz. Şehirden çıkmak istemeyenler için de bir önerimiz var!

CARYA GOLF CLUB

Türkiye’nin Akdeniz kıyısında, fundalık tarzda tasarlanmış ilk klasik golf sahası olan Carya Golf Club, eğimli kumluk tepeleriyle golf tutkunlarının yeni adreslerinden. Zoru sevenler için de ideal kulüplerden biri olmasını, free flowing çukurları ile çam, okaliptüs ağaçları ve kum tepeleri arasındaki 7.223 yard, 72 par sahasına borçlu.

Ama Carya Golf Club’ı diğerlerinden ayıran en büyük özelliği, Avrupa’nın ilk tam ışıklandırmalı golf sahası olması. Bu, tamamı aydınlatılabilen 18 çukurun her birinde geceleri bile golf keyfine ara vermeden, oyuna devam edebileceğiniz anlamına geliyor. Belek’te oyun oynamak için boş tee bulmanın neredeyse imkânsız olduğu düşünüldüğünde, bunun ne kadar büyük bir avantaj olduğunu anlamak zor değil.

Kulüp bünyesindeki akademi içinde yer alan Taylormade Performans Laboratuarı; Hareket Analiz Teknolojisi (MAT-T 3D) sistemi ve tur workshop’u ile donatılmış. Burada, kişiye özel golf sopaları için Carya Academy Club’ın fitting uzmanıyla bir araya gelip, seviyenize, fiziksel özelliklerinize ve hareket ölçümlerinize göre bir golf sopası tasarlayabiliyorsunuz. Workshop ise loft-lie makinesi, putter loft, lie makinası ve gripping istasyonu dâhil olmak üzere özel golf sopası işleme ekipmanlarıyla donatılmış.

  • Hareket Analiz Teknolojisi (MAT-T 3D), golf vuruşunuzun gerçek zamanlı olarak simüle edilmesini ve golf sopası fitting uzmanının vuruşunuzu ve launch’u tam anlamıyla kavramasını sağlıyor. Böylece tam bir TaylorMade golf sopası takımıyla ilgili size en uygun öneriler sunuluyor.

CORNELIA GOLF CLUB

Altı büyük turnuvayı şampiyon olarak bitirmiş Nick Faldo, dünyanın en büyük golf ustalarından biri. Dünya sıralamasında 98 hafta birinci sırada kalmayı başararak rekorlar kıran bu önemli ismin, golfun nasıl ve nerede oynanması gerektiğini çok iyi bildiğini düşünüyorsanız, rotanızı Cornelia’ya çevirmelisiniz. Zira Cornelia Golf Club’ın Nick Faldo Golf Sahası, ismini de taşıdığı bu efsane tarafından tasarlandı. 27 delikli sahada, üç farklı 18 delik kombinasyonunu deneyimleyebiliyorsunuz.

Cornelia’nın tek golf ustası Faldo değil. Tesis bünyesindeki The Leadbetter Golf Academy, yaş gözetmeksizin golf öğrenmek veya tekniğini geliştirmek isteyen sporculara hem teorik hem de golf felsefesini açıklayıcı dersler veriyor. Cornelia Golf Club’ın uygulama hizmetleri arasında; çift taraflı kullanıma açık driving range, üç putting green, iki chipping ve pitching green ve gruplar için ayrı oyun ve pratik alanları bulunuyor.

  • Nick Faldo Golf Sahası’nın iki numaralı deliği Sempronia, 562 metre ile Türkiye’nin en uzun delik mesafesine sahip.

GLORIA GOLF CLUB

Ilıman iklimi ve sunduğu Toroslar manzarasıyla Belek, golf için yaratılmış cennet köşelerden biri. Beldenin önemli golf kulüplerinden biri de Gloria Golf Club. Yıl boyu pitching ve putting için ideal bir platform oluşturan kulüp, ünlü golf sahası mimarı Michel Gayon tarafından tasarlanmış. 18 delikli şampiyona sahaları Old Course ve New Course ile dokuz delikli akademik saha Verde Course ile toplamda 45 delikle golf keyfi sunuyor.

Türkiye’de amacına uygun inşa edilmiş en büyük eğitim tesisi Gloria Golf Akademisi ve range alanı da Gloria Golf Club içerisinde. İster amatör golfçü olun, ister antrenman yapmak isteyen bir profesyonel, akademide arzularınıza göre eğitim ve pratik alanları bulmanız mümkün. PGA ve TPGA sertifikalı profesyonel eğitmenlerce bireysel veya grup eğitimleri verilen kulüpte, Nike, Taylor Made ve Titleist golf sopaları kullanılıyor. Kapalı mekân akademisinde ise Flightscope ve SAMM putt lab teknolojisi dikkat çekiyor.

  • Gloria’da; beş putting green, altı bunker green, yedi chipping ve pitching green, bir wedge antrenman alanı, 48 üstü kapalı atış alanı ve 50 tee atış alanı bulunuyor.

MONTGOMERIE MAXX ROYAL

Golf duayeni Colin Montgomorie imzalı 18 delikli Montgomerie Maxx Royal Golf Sahası, Türkiye golf tarihinde European Tour’un ilk kez oynandığı saha olması ve bu turnuvaya üç yıl boyunca ev sahipliği yapmasıyla, profesyonel golfun ana merkezlerinden biri. Efsanevi golfçülerin ayak izlerini taşıyan sahanın dokuz deliği, gece aydınlatmasına sahip. Saha içinde sekiz ayrı göl bulunuyor ve golf tutkunları için zorlu ve kırılmalı pek çok stratejik alternatif var. Beş yıldızlı bir otelle de desteklenen tesis, golf oynamak için yolu Belek’e düşen misafirlerini Maxx Royal Belek Resort’un süit ve villalarında ağırlıyor. Villaların hemen golf sahasının yanında bulunması, konsantrasyonunuzu bozmadan sabah uyanır uyanmaz kendinizi sahalara atmanıza olanak sağlıyor.

  • 2018’de 10. yaşını kutlayan Montgomere Maxx Royal’de haftanın yedi günü golf dersi alabiliyorsunuz.

KEMER COUNTRY GOLF CLUB

Golf dozunu şehri terk etmeden almak isteyenler, Göktürk’teki Kemer Country Golf Club’ı da tercih edebilir.

Belgrad Ormanı’nın yokuşlu tepeleri arasında kurulmuş olan Kemer Country Golf Club’ın İstanbul’da, yakın mesafede olması yanlış fikirlere kapılmanıza sebep olmasın. Şehrin en sevilen golf kulübü, aslında fazlasıyla zorlayıcı bir golf sahasına sahip. Ama yine de hem amatörler hem de profesyoneller kulüpte her seviyeye uygun hizmet alabiliyor. Uluslararası standartlardaki 18 delikli golf sahasıysa, ünlü tasarımcı Joan Dudok van Heel imzasını taşıyor. Kulübün eğitim cephesi ise PG A sertifikalı tecrübeli golf eğitmenlerine emanet edilmiş. Profesyonel V1 Golf Eğitim Sistemi’nin uygulandığı kulübün üyeleri, antrenörlük hizmetleri ve özel derslerden faydalanabildiği gibi, turnuvalara katılma olanaklarına da sahip.