Başarıyı Gardırobunuzla Yakalayın

Artık iş dünyasındaki başarınızın temelinde çalışkanlığınıza ek olarak, stiliniz de yatıyor. Övgüleri yakalamanın anahtarı ise gardırobunuzu güzel bir bahar temizliğiyle tazelemek olabilir.

Saint Laurent

Özgün ve dikkat çekici bir stile sahip olabilmek, gün geçtikçe daha önemli bir hal alıyor. Artık eskiden olduğu gibi sadece önemli bir toplantı için bir araya gelmiş bir oda dolusu insanı ya da aynı katta çalıştığınız onlarca iş arkadaşınızı değil, LinkedIn’de profilinize bakan potansiyel yeni patronunuzu ya da YouTube’a yüklenmiş motivasyon konuşmalarınızı izleyen binlerce insanı da etkilemek zorundasınız. Yaptığınız işlerin başarısı ya da ağzınızdan dökülen kelimelerin derinliği kadar seçtiğiniz ayakkabının tarzı ya da ceketinizin kesimi de akılda kalıyor ve imajınızı sağlamlaştırmaya yardımcı oluyor.

Yüksek mevki sahibi bazı isimler, stillerini güçlendirebilmek için stil danışmanı ya da gardırop düzenleyicisi gibi uzmanlardan yardım alırken, çoğu yönetici dijital dünyadan ilham alıyor. Stil üzerine paylaşımlar yapan, yüksek takipçi sayısına sahip etkili isimler ya da stiliyle ön plana çıkan C-seviyesi yöneticilerin sosyal medya paylaşımlarındaki detaylar, hızlı ulaşılabilen birer başvuru kaynağı halini alıyor.

Her ne kadar içerisinde bulunduğumuz tüketim kültürü bizleri her sezonun en önde gelen parçalarını almak ve sonra da bu parçaların yerine yenilerini koymaktan ibaret bir döngünün içerisine sokmaya çalışsa da, stil oyununda başarıya ulaşmanın yolu dengeyi yakalamaktan geçiyor.

“Ne alırsanız alın, rahat ve kullanışlı olduğuna emin olun!” -Victoria Hitchcock, Stil Danışmanı

Gardırop detoksuyla hafifleyin

Yapılması gerekenlerin başında gardırobunuzu elden geçirmek, fazlalıklardan kurtulmak ve yeni bir gardırop oluşturmak var. Öncelikle, “yatırımlık parça” olarak adlandırdığımız üst sınıf parçaları başka bir bölümde toplayın. Egzotik deriden yapılmış bir çanta ya da kaşmir bir kaban gibi bu parçalar, gardırobunuzun temellerini oluşturacak.

Sonrasında bütün kıyafet ve aksesuarlarınızı “kesin kullanılacaklar” ve “soru işareti yaratanlar” olarak ayırın. Kesin kullanacağınız parçalar arasındaysa tür, kullanım sıklığı ve renk sınıflandırması yapın. Kullanım sıklığı düşen ve renk skalanızın dengesini bozabilecek parçalarla vedalaşın. Bu sayede gardırobunuzun sınırlarını belirlemiş olacaksınız.

Giorgio Armani

Son aşamadaysa kafanızda soru işareti yaratan parçalarla özel bir seans yapın. Bu parçaların önümüzdeki dönemlerin olası trendlerine uyup uyamayacağını ve bir daha kullanılıp kullanılamayacağını kestirmeye çalışın. En az bir kere daha kullanabileceğiniz parçalara ikinci bir şans daha verin; diğerleriyle yollarınızı ayırın.

Elinizde kalan bu üç grup parça -yatırımlık parçalar, kesin kullanılacaklar, soru işareti yaratanlar arasında elemeyi geçenler– yeni gardırobunuzun genel hatlarını oluşturuyor. Sıradaki hamleyse gardırobunuzu güncel tutmak.

Hem içerisinde bulunduğunuz hem de bir sonraki sezonun öne çıkan trendlerine ayak uydurabilecek birkaç parçayı gardırobunuza eklemeniz, istediğiniz etkiyi yaratacaktır. Ancak bu eklentiyi yaparken abartmamakta fayda var. Sonuçta gardırobunuzu düzenleyip toparlamak için yola çıkmışken trend kurbanı olma ihtimaliniz de söz konusu.

“Yıl boyu giyebileceğiniz hafif bir kaşmir cekete yatırım yapın.” -Taff Bakali, Stil Danışmanı

Olmazsa olmazlar listenizi tamamlayın

Gardırobunuzda mutlaka olması gereken parçaları listeleyin ve eksikleriniz varsa tamamlayın. Bu parçalar arasında erkekler için koyu renk takım elbise, desenli spor ceket, toprak renklerinde rahat kesimli bir pantolon yer alırken, kadınlar için siyah, kısa bir elbise, beyaz kaşmir bir balıkçı yakalı kazak ve siyah topuklu ayakkabılar yer alıyor. Tabii ki bunlarla sınırlı kalamayız, zira başarılı bir gardırop için en az 50-60 parçadan oluşan bir seçki oluşturmak gerekiyor.

Brunello Cucinelli

Son yıllarda erkeklerin stil tercihleri arasına hızlı bir giriş yapan ve yerini sağlamlaştıran spor ayakkabılar, daha uzun yıllar popülaritesini koruyacağa benziyor. Dallas’ın popüler lüks giyim mağazası Stanley Korshak bünyesinde erkek departmanında görev yapan, ayrıca 25 yıldır özel dikim, stil danışmanlığı ve gardırop düzenleme gibi hizmetler sunan Taff Bakali, son dönemde bütün danışanlarının günlük spor ayakkabı tercih ettiğini söylüyor ve ekliyor; “Brunello Cucinelli gibi markaların bin dolara yaklaşan etiketleriyle dikkat çeken spor ayakkabı modelleri, bazı danışanlarıma pahalı gelebilir. Ancak bu ayakkabıların şıklığı ve rahatlığı, her gün tercih etmelerine neden oluyor ve fiyatının hakkını verdiğini ispatlıyor.”

“Öne çıkacaksanız, bunu doğru kıyafetlerle yapmalısınız.” -Andrew Wetz, Stil Danışmanı

Hatalardan ders alın

Söz konusu stil olduğunda başarılı örnekler kadar facialar da hatırlara kazınıyor. Bu durumda size de başkalarının hatalarından ders çıkartıp aynı hataları tekrarlamaktan kaçınmak kalıyor.

Giorgio Armani

Los Angeles’ta yaşayan ve The Weitz Effect firmasında stil danışmanlığı hizmeti sunan Andrew Weitz bu hatalardan kendisi için en önemli olanlarını şöyle sıralıyor:

– Ayakkabıları yıpranmış ve kirlenmiş bir haldeyken kullanmaya devam etmek

– Takım elbise ceketini tek başına, spor ceket olarak kullanmaya kalkmak

– Kusurları kapatacağını düşünerek bol kesimli, vücuda tam oturmayan parçalar giymek

Stilinizi bir üst seviyeye taşımanın arkasında kendi kişiliğinizi bulmak ve içinizdekinin en iyisini yansıtmak yatıyor. Sonuçta gardırop detoksu gibi yenilikler, sizi olduğunuzdan bir adım öteye taşımayı hedefliyor. O nedenle son olarak yapmanız gereken, kişiliğinize sadık kalmak. Başkasının izlerini taşıyan tercihlerde bulunmak, istediğiniz gelişimi göstermenize engel olabilir. Tıpkı iş hayatınızda olduğu gibi.