Ayakkabının Ustası: Burak Uyan

 

Renkli ve grafik detaylarla dolu ayakkabı tasarımlarıyla Türk moda sahnesinin önemli oyuncularından Burak Uyan, tasarım dünyasını anlatıyor.

 Röportaj: Zeynep Merve Kaya

Ayakkabı tasarımlarınız güçlü bir grafik dile sahip. Bu denli çağdaş ve modern bir yaklaşıma ulaşmak için gerekli olan ilhamı nereden topluyorsunuz?

Grafik çizgiler, ışık yansımaları, günümüz mimari yapılarının farklı yüzeyleri ve Kinetik ve Op-Art gibi sanat akımları çocukluğumdan beri beni etkilemiştir ve hâlâ da bana ilham kaynağı olmaya devam ediyorlar.

 

Ayakkabı Tasarımcısı Burak Uyan

Kendi markanızı kurmadan önce pek çok farklı isimle ve ünlü markalarla birlikte çalıştınız. Onlardan öğrendiğiniz en önemli şey ne oldu?

Kreatif bir kaos yaratmak için müthiş bir çalışma kapasitesine ve güçlü bir zihne sahip olmak ve aklınızdaki ana temayı unutmadan koleksiyonun üzerine yoğunlaşmak.

Sizce insanların sahip oldukları –günlük objeler, kıyafetler, ayakkabılar- şeyler hayatlarını yaşama tarzlarını şekillendiriyor mu?

Bence insanlar artık kıyafet, ayakkabı veya aksesuar alışverişi yaparken fonksiyonel olmalarına özen gösteriyor ve seçimlerini sadece estetik açıdan güzel olanlar arasından yapmıyorlar. Moda, onların kişiliklerini, ideolojilerini ve tavırlarını belirliyor ama hayatlarını şekillendirmiyor.

Teknolojiyi tasarımlarınıza nasıl dâhil ediyorsunuz?

Tasarımlarıma ileri derece teknikleri entegre etmeyi ve bunları sanatsal ve fütüristik bir haute couture ortaya çıkarmak için kullanmayı seviyorum. Teknoloji, bazı ilhamlarımızın ve vizyonumuzun farkına varmamıza yardımcı oluyor ama destek olmaktan öteye geçemiyor. Teknoloji asla zanaatın yerini tutamaz. Lüks ayakkabı üretiminin kusursuzluğunun temelinde zanaat yatar. İlkbahar/Yaz 2018 koleksiyonumda lüks, narin materyalleri, geleneksel zanaatkârlığı ve fütüristik detayları; lazer kesim dikişsiz kayışlarla, kabartmalarla ve pleksi topuklarla bir araya getirdim.

Tasarımın veya üretmenin bir felsefesi var mı?

Tasarlama eylemi, kendi estetik görüşümü, fikirlerimi ve vizyonumu ürettiklerim aracılığıyla dünyayla paylaşmanın en artistik ve bana göre en keyif verici hali. Toplumu içinde barındıran, toplumla kurulan bir diyalog. Her tasarım ürün ve tasarımcı ürünü, onu bireysel, benzersiz ve farklı kılan bir felsefeye sahip.