Audi’nin Malibu Çıkarması

Malibu’de tasarlanan ve Monterey Otomobil Haftası’nda tanıtılan Audi PB18 e-tron konsepti, markanın Kaliforniya bağlantısının sadece ilk adımı.

Spor otomobil kültüründen teknolojik atılımlara, Kaliforniya’nın otomotiv endüstrisinin gelişimine etkisi inkâr edilemez. Audi’nin (audi.com.tr) eyalete duyduğu uzun soluklu aşk, ilhamını yarış otomobillerinden alan, tamamen elektrikli PB18 e-tron konseptiyle hayat buluyor. Audi yetkililerinin “süper otomobil ile sportback arasında” diye tanımladığı yaklaşık 670 beygir güçlü coupe’nin sıfırdan saatte 100 km’ye yaklaşık 60 saniyede ulaştığı söyleniyor. Bu da onu dünyanın en hızlı dört tekerleklilerinden biri yapıyor.

PB18, Audi’nin Malibu’da Gael Buzyn yönetimindeki yeni tasarım stüdyosundan çıkan ilk aracı. Geleneksel yaratıcılık merkezlerinin aksine Malibu’daki stüdyoda her şey bilgisayarla yapılıyor. Örneğin bu konsept otomobilin iç tasarımında sadece sanal gerçeklik kullanıldı. “PB18’i elimizi hiç kile sürmeden tasarladık; yalnızca verileri gönderdik ve Almanya’da imal ettik” diyor Buzyn. “Bir otomobili neredeyse tamamen dijital ortamda geliştirmeyi başaracağımızdan artık eminim.”

Hâlihazırda geçici yerinde faaliyetlerini sürdüren stüdyo bu yılın sonunda gerçekleşmesi planlanan temel atma töreninin ardından yakın zamanda plajlar diyarındaki daimi lokasyonuna taşınacak. “Mutlaka Malibu olmak zorundaydı” diye vurguluyor Buzyn. “Markayı her açıdan doğru yansıtan yegâne yer orası; Kaliforniya yaşam tarzının mükemmelen vücut bulmuş hali.”

Audi’nin sahil sığınağı bir dizi tasarımcıya ev sahipliği etmekle kalmayacak, aynı zamanda potansiyel alıcıların ve diğer VIP’lerin markayla daha yakın temas kurmasını sağlayan bir üs olacak. “Seçkin müşterilerimizle bağ kurmak ve hangi ürün türlerinin pazarda daha iyi karşılık bulduğunu anlamak istiyoruz” diye açıklıyor Buzyn. “Beklentilerinin ne olduğunu ve bu beklentilerin ötesine nasıl geçeceğimizi görmeyi gerçekten istiyoruz.” Öte yandan Alman marka, şu anda satışta olan yeni e-tron SUV ve gelecek yıl satışa çıkması beklenen e-tron GT ile elektrifikasyonu zorlamayı sürdürüyor. Buzyn, PB18’in binek otomobil versiyonu hakkında konuşmuyor, ama özellikle Güney Kaliforniya’da performans otomobillerinin asla kaybolmayacağından emin. “Burada otomobil tutkusu yeniden doğuyor. İnsanlar araba sürmekten vazgeçmeye hazır değil.”