Audemars Piguet’nin Yeni Tarzı

Altın ve elmas tozu, pürüzsüz kadranda bir araya geliyor.

Frosted Gold, Audemars Piguet’nin kataloğuna 2016’da eklenen Floransa kökenli bir süsleme tarzı. Şimdi bu tarz, İtalyan mücevher tasarımcısı Carolina Bucci tarafından markanın efsanevi serisi Royal Oak’a dâhil edilen Audemars Piguet Royal Oak Frosted Gold Carolina Bucci Limited Edition (tektassaatcilik.com.tr) modelinde başka bir anlam kazanıyor.

Klasik Audemars Piguet tarzı kasaya sahip modelin kasa ve bilezik bölümü elmas uçlu aletler aracılığıyla elde işlenmiş. Royal Oak serisinde aşina olduğumuz Tapisserie zemin deseni yerine kadran bu kez ayna yüzüyle hazırlanmış. Frosted Gold yüzeyle mükemmel kontrast oluşturan bu yeni kadran, oldukça pürüzsüz görünüyor. Kadranın üzerindeki kollar ve indeksler ise 18 ayar altından…

Aslında Bucci, Royal Oak kadın saatlerinin 40. yılı nedeniyle 2016’da orijinal Frosted Gold tasarımına imza atmıştı. 300 parçayla sınırlı bu yeni edisyonda ise tasarım, yepyeni bir yöne yelken açıyor. Zira ilk kez ‘elmas tozu’ ile yüzey işleme, sarı altına uygulanıyor.

Tüm bu güzellikler bir yana her şey o kadar da güllük gülistanlık değil. Teknik zorlukları da beraberinde getiren bir kreasyon bu… Her şeyi eğmeden ve bükmeden olduğu gibi yansıtan aynalı bir kadranın getireceği zorlukları bir düşünün! Yine de sıkıntılar aşılıyor ve kendi beklentilerini bile aşarak Bucci’yi tam anlamıyla memnun eden bir sonuç ortaya çıkıyor. Elbette nihai başarı, manüfaktürün titizlikle gerçekleştirdiği kalite kontrolünün, Bucci’nin keskin gözlerinin ve taviz vermediği standartlarının ürünü.

Tasarımcının favori malzemesi sarı altından yapılan kasanın her iki yüzünde safir kristal camlar görev yapıyor. “Limited Edition Carolina Bucci” işlemeli arka kapağa sahip kasanın su basıncına dayanıklılık değeri ise 50 metre. 37 mm çaptaki saat gücünü, Audemars Piguet tasarımı Caliber 3120’den alıyor. 40 taşlı otomatik mekanizma 21.600 vp frekansında çalışıyor ve 60 saatlik güç rezervine sahip.

Saatin Frosted Gold AP ibaresi taşıyan aynalı kutusu ise, diğer yeniliklerden biri. Üstelik onu da lüks saat kutularının dolabın arkasından çıkarılıp sergilenecek eşyalar haline gelmesi gerektiğine inanan Bucci tasarladı.