Aston Martin Denizaltı

Yeni denizaltı Aston Martin’in tarzını ve teknik yeniliklerini okyanusun derinliklerine taşıyor.

Bu yıla kadar kişisel denizaltılarda fonksiyondan ziyade forma önem verilirdi. Fanus misali cam kapaklar ve düşük hızlar bir mercan resifinde tembel tembel dolaşmak için yeterliydi.

Jacques Cousteau’nun onay mührünü taşıyan ama fazla gösterişli görünmekten kaçınan araştırma laboratuvarlarını andırıyorlardı. Project Neptune her şeyi değiştirecek. Sınırlı sayıda üretilen denizaltı Triton Submarines ve Aston Martin’in ortak projesi. Sıra dışı ortaklar 500 metreye kadar dalabilen ve sekiz saat sualtında kalabilen üç kişilik bir denizaltı üzerinde çalışıyor.

Triton markası okyanusun derinliklerini keşfeden pek çok belgeselde karşımıza çıktı ama Aston Martin denizaltıyı bu sektörde hiç görülmemiş bir stille taçlandırıyor. Neptune’un gövdesinin yeniden tasarımında Triton’a yardım eden Britanyalı otomobil üreticisinin tasarım ekibi, iç mekana modern bir tarz kazandırdı. Beş deniz mili olan “sprint”  hızı kulağa az gelebilir, ama Triton’un amiral gemisi 3300/3’ten dört kat hızlı süratleniyor.

Aston Martin’in başkan yardımcısı ve kreatif müdürü Marek Reichman “Görünür yüzeyler kadar hidrodinamik unsurlara da aynı özeni gösterdik” diyor. “Bazı detaylar hiç fark edilmeyebilir, ancak etkileri hissedilecek.” Denizaltı ergonomik olmalarına dikkat edilen elde dikilmiş deri ve karbon fiber döşemelerle donatıldı. “Triton’a özgü panoramik görüş hattını engellemeden monte edildi” diyor Marek. Triton üretilen modelleri 2019 başında teslim etmeye başladığında Neptune kişisel denizaltı konseptine yepyeni bir standart getirecek. tritonsubs.com