Aston Martin DBS Superleggera’yı Zagato ile Yeniden Yorumladı

Aston Martin ve tasarım devi Zagato, 60 yıllık işbirlikleri şerefine iki yeni efsane model üretme kararı aldığında otomobil tutkunlarının da radarına girmişti. Bu kez, DBS Superleggera‘yı temel alan iki modelin DBS GT Zagato ve DB4 GT Zagato olarak kamuoyuna lanse edildi. Otomobillere biçilen fiyat ise 6 milyon sterlin.

Aston Martin, efsane modeli DBS Superleggera‘yı, dünya tasarım devi Zagato ile yeniden yorumladı. Aston Martin ve Zagato‘nun 60 yıldır aralıksız süren işbirliği ve Zagato‘nun kuruluşunun 100‘üncü yılında ortaya çıkan DBS GT Zagato ve DB4 GT Zagato, DBZ Centenary Collection projesi altında yer alıyor. 2020 yılının dördüncü çeyreğinde banttan inmesi planlanan iki araca, yalnızca 19 kişi sahip olabilecek. Aston Martin mühendisleri ve Zagato tasarımcıları tarafından özenle üzerinde çalışılan iki model, dünya otomobil tarihine adlarını altın harflerle yazdıracağa benziyor.

DBS Superleggera’yı temel alan DB4 GT, alışık olmadığımız tasarım diline sahip. Izgara tasarımı, ön farlar ve jantlar 1960’ların klasik modeli DB4 GT Zagato’yu andırsa da, uzun motor kaputu otomobile kaslı ve hırçın bir görünüm kazandırıyor. Otomobilin geniş kaputunun altında DBS Superleggara’nın 715 beygir güç ve 900 Nm tork üreten çift turbolu 5.2 litrelik V12 motorunun olması bekleniyor. Aston Martin, DB4 GT Zagato Continuation’un teslimatlarını 2019’un dördüncü çeyreğinde başlatacak. DBS GT Zagato ise 2020’nin dördüncü çeyreğinden itibaren teslim edilecek.

Aston Martin Lagonda Genel Müdür Yardımcısı Marek Reichman bu özel koleksiyonu dünyanın en güzel otomobil tasarımı şeklinde yorumlayarak, “Bizim için zorlu bir mücadele ve tabii ki büyük bir motivasyondu. Aston Martin ve Zagato’daki her iki tasarım ekibi birlikte çalıştı. Zaten muhteşem DBS Superleggera’yı almak ve Aston Martin kimliğini koruyan bir şeyi biçimlendirmek, ancak böyle bir işbirliğinin sonucu olabilirdi. Sansasyonel görünümlü ve son derece nadir, zamansız bir simgenin günümüzde yeniden doğuşu” diyor.