Aston Martin DB5 RM Sotheby’s’de

15-17 Ağustos’ta gerçekleşecek olan ve rekor seviyede satış yapılacağı düşünülen RM Sotheby’s Monterey satışının en iddialı parçası, James Bond Aston Martin DB5. Ayrıca RM, haziran ayında fragmandan sonra otomobilin içinde çekilmiş uzun metrajlı bir film yayınladı.

Filmde iki kişi, MI6 Q özelliklerine sahip olan ve Eon Productions yapımlarına rağmen ayakta kalan üç araçtan birini, “Dünyanın En Ünlü Otomobili”ni inceliyorlar. Gazeteci Florence Walker bir günlüğüne 007 oluyor ve efsanevi Aston’la sürüşe çıkıyor. Aston Martin tarihçisi Stephen Archer, Walker’ı 13 işlevsel mekanizmayla ilgili yönlendiriyor. Aston Martin Works ve RM Sotheby’s’de Kıdemli Otomotiv Uzmanı olan Paul Spires, otomobile harika detaylar eklemiş.

DB5, James Bond silahlarının uyumlu olduğu ve ABD’deki Thunderball promosyon turunda kullanılan iki araçtan birisi. Otomobilin ön ve arka hidroliğinin olduğu tampon uçlarına birer Browning yerleştirilmiş. 30 kalibrelik bu silahla beraber tekerlek poryalarındaki bölmeler, kurşungeçirmez zırhlar, radar takip cihazı, benzin, demir dikeni, duman gazı salgılama aracı, değiştirilebilir plaka ve yolcu koltuğu fırlatma sistemleri de mevcut. Filmde görmesek de sürücü kapısında MI6 merkeziyle haberleşmek için bir telefon ve sürücü koltuğunun altına gizlenmiş silahlarla dolu bir bölüm var. Bu otomobile sadece üç kişinin sahip olacağı ve 15 Ağustos’ta düzenlenecek olan “An Evening of Aston Martin”de araçlar tüm mekanizmalara sahip bir şekilde hazır olacak. Dünyanın en ünlü otomobili olarak bilinen bu aracın koleksiyonerlerin ilgisini çekeceğine eminiz.