Arthur ve Merlin Motosikletleri

Bandit9 ve Royal Enfield’ın yeni Arthur ve Merlin motosikletleri, efsane olmak için doğmuşlar.

Büyük Fransız ressam Henri Matisse bir zamanlar “Yaratıcılık cesaret ister” demiş. Vietnamlı kişiye özel motosikler üreticisi Bandit9’ın (bandit9motors.com) kurucusu Daryl Villanueva da bunu çok iyi biliyor.

“Gelenekselcilerden, motosikletleri mahvettiğimiz yönünde pek çok nefret mesajı aldık” diyor Villanueva. “Ama umurumda değil! Biz, geleceğe uzanan iki tekerlekli sanat eserleri üretiyoruz. Bu yüzden de araçlarımızın bilimkurgu kokan detayları var. Çünkü günümüzden çıkıp gitmek istiyorum…”

Villanueva’nın Bandit9 tasarımlarının klasikten uzak olmasının sebebi, motosikletlere olan ilgisinin nispeten yeni başlamış olması. Bir motosiklet gidonunu ilk tutuşu 2009’da, 25 yaşındayken olmuş. Bandit yani haydut kelimesi ise basmakalıp motosiklet kurallarına göre oynamayan fütüristlere gönderme yapıyor.

Bandit9’ın, Los Angeles’taki Petersen Otomobil Müzesi ve Cenevre ve Dubai’deki M.A.D. Gallery gibi yerlerde sergilenmesinin ardından, dünyanın en iyi motosiklet firmalarından Royal Einfeld’in işbirliği için Villanueva’ya ulaşması kaçınılmaz olmuş.

Royal Enfield, makinelerinin nelere kadir olduğunu göstermek için iki tasarım yapmamızı istedi” diyor Villanueva. “Bize bir Continental GT ve Bullet verdiler; motor ve tekerlerler hariç geri kalan her şeyi kendimiz yaptık.”

Villanueva ve dört çalışanı, kişiselleştirmeye iki farklı açıdan yaklaşmış. Elde dövülmüş paslanmaz çelik kullanarak, Continental GT’yi orijinal tasarımın keskinliğini yumuşatıp, parametrik kıvrımlara çeviren Arthur’a dönüştürmüşler.

Gerçek bir Royal Enfield hayranı olan Villanueva, eğer bir Bullet’ı kişiselleştirecekse, elinden geleni ardına koymaması gerektiğine karar vermiş. Ortaya çıkan Merlin’e bakılırsa, Villanueva’nın tasarım aşamasında simya işlerine bulaştığını söylemek pek de fantastik bir fikir gibi görünmüyor. “Merlin’i, lüks bir saate benzetmek istedik” diyor. “Dışarıdan basit görünen ama içinde oldukça girift bir tasarım anlayışı barındıran bir saat…”