Anderson Koleksiyonu Christie’s’de

David Hockney, A Visit with Mo and Lisa, Echo Park, 1984

Christie’s, Kasım ayında Kaliforniyalı koleksiyonerler Harry W. ve Mary Margaret Anderson’ın Anderson’ın sahip olduğu yaklaşık 200 kadar eserini müzayedeye çıkarmaya hazırlanıyor. Çağdaş sanata olan düşkünlükleriyle bilinen Anderson’ların koleksiyonunda David Hockney, Roy Lichtenstein, Alexander Calder ve David Smith gibi sanatçıların işleri bulunuyor. Müzayedeye çıkacak parçalar, 11-22 Eylül tarihlerinde çiftin Beverly Hills’teki evinde ön gösterime çıkacak.

1964 yılında, bir sonbahar günü Paris’teyken Louvre Müzesi’ni ziyaret etmeye karar veren çiftin koleksiyonerliğe uzanan yolculuğu, müzeden çok etkilenmeleri ve ‘sanatın bir parçası olmak istemeleriyle’ başlamış. Kızları Mary Patricia’yla birlikte koleksiyonerliğe soyunan çift, kısa sürede topladıkları savaş sonrası dönemi ve çağdaş dönem eserleriyle ABD’nin en saygı değer koleksiyoner ailelerinden biri haline geldi.

 

David Hockney, Sprungbrett mit Schatten (Paper Pool 14), 1978

 

1964’te çıktıkları dünya turu sonrasında Kaliforniya’daki evlerine dönen çift, burayı başlatmak istedikleri koleksiyonu sergileyecekleri bir alan olarak kullanmaya karar verdi. Claude Monet, Camille Pissarro, Pablo Picasso, Henri Matisse, Emil Nolde ve Georgia O’Keeffe gibi empresyonist, post-empresyonist ve erken modern dönem ressamlarının eserlerinin peşine düşerek işe başladılar. Fakat kısa süre içinde bu ressamların müzelerde sergilenmeye layık kalitede eserlerinin nadiren müzayedeye çıktığını gördüler.

 

Alexander Calder, Untitled, 1949

 

Mary Margaret Anderson, 1968’te New York’ta soyut-empresyonist ressam Dichard Diebenkorn’un 41 eskizinden oluşan bir portfolyosunu satın aldığında, çift çağdaş sanat dünyasına da dalmış oldu ve alımlarını Willem de Kooning, Joan Mitchell, Jean Dubuffet, David Hockney ve Wayne Thiebaud,gibi diğer avangart sanatçılarla devam ettirdiler.

 

Jean Dubuffet, Barbe du Seigneur Mongol, 1959

 

Ardından ABD’li sanat tüccarlarıyla görüşerek koleksiyonlarına Adolph Gottlieb, Sam Francis, Martin Puryear, Saul Steinberg, Jackson Pollock ve Vija Celmins’i kattılar.

 

Martin Puryear, Sharp and Flat, 1987

Vija Celmins, Starfield I, 1981-82