Amerikan Rüyası: Rustyfork

Eğer tam bir Amerikan mutfağı hayranı ve İstanbul’da damak tadınıza uygun –aslında bu konseptte bir restorana biz henüz rastlayamadık– bir tane bulamıyorsanız, Rustyfork (therustyfork.com) size göre. Nispetiye Caddesi, No: 64’te geçtiğimiz ay açılan restoran, en az yemekleri kadar dekorasyonuyla da dikkat çekiyor.

Rüstik mimarinin temel öğelerinden ahşap, taş, tuğla gibi detayların yoğun kullanımı restoranın dekorasyonunda öne çıkıyor. Yanı sıra, buraya asıl dinamizmi metal dokunuşlar, kafes detaylar, aydınlatmalar ve dolaplar sağlıyor. Rustyfork’un duvarlarını süsleyen çizimler sanatçı Birim Erol’un eserleri; ahşap üzerine çizilmiş, baskı efektli boğa figürü ya da yağlı boya efektli B.B. King… Ve en az onlar kadar iddialı tuğla duvar üstüne yerleştirilmiş cigar box gitarlar… Her biri burasını yaşayan bir mekâna dönüştürmeyi başarıyor. İki katlı restoranın üst katında özel günler için ayrı bir bölüm, alt katın arka bölümde de büyük bir bahçe buluyor. Ki, Etiler’de böyle büyük bir bahçeye sahip mekân bulmak neredeyse imkânsız.

Şef Murat Bozok danışmanlığında hazırlanan Rustyfork menüsü biraz Teksas, biraz Louisiana etkisinde. Amerikan mutfağının öne çıkan lezzetlerinin özgün yorumlarla sunulduğu menüde bizim favorimiz New England kum midyesi çorbası Clam Chowder oldu.

Başlangıçlardan patates kızartması, aioli ve Bourbon BBQ sos eşliğinde cajun baharatlarla panelenmiş karides Southern Fried Shrimp, ana yemeklerden kızarmış bebek patates ve salata yanında aromatik tereyağıyla lezzetlendirilmiş dry aged dana pirzola Cowboy Steak; ballı, hardallı patates püresi eşliğinde tütsülenmiş dana sosis Smoked Texas Sausage; milföy kaplı, kremalı sotelenmiş tavuk ve sebzeler Chicken Pot Pie ile patates kızartması ve coleslaw salatasıyla servis edilen barbekü soslu Baby Back Ribs de denemeye değer. Rustyfork menüsünde yer alan tüm bu lezzetlere eşlik eden sosların ise tamamen mutfakta, ev yapımı hazırlandığını da hemen belirtelim.