Altın Sürat Teknesi

60 metrelik boyuyla bu tekne, ilk görüşte bir hayal ürünü gibi dursa da, Barselonalı tasarımcı Eugeni Quitllet, bu hayali gerçeğe dönüştürmeye çok yakın. Quitllet’in benzersiz konsepti Dune, dünyanın ilk ‘süper tender’ teknesi ve bir motoryat ile yelkenlinin tasarım detaylarına sahip.

Dune, aslen kendisinden çok daha büyük bir gigayatın sürat teknesi olması amacıyla tasarlanmış olsa da, altı kabiniyle tek başına rahatlıkla kullanılabilen bir araç olarak öne çıkıyor. Teknenin üst güvertesi adeta bilimkurgu filmlerinden fırlamış gibi: Pembe altından dümen dairesi, bir kum tepeciğini andıran tik ağacından bir ek güverteyle korunuyor. Dümenin arka kısmındaki Sidney Opera Binası’ndan esinlenilerek tasarlanmış kıvrımlı kapı, alt kattaki salon, galeri ve kabinlere açılıyor. Master süit ve misafir kabinlerinin de pembe altınla donatıldığını belirtelim. Dune’un Azimuth itme sisteminde yer alan iki döner kapsül, 60 metrelik bu tür teknelerde pek de görülmeyen bir manevra kabiliyeti sağlıyor.

Dümenin ön kısmındaki iki lounge dışında, Quitllet ön güverteyi boş bırakmayı tercih etmiş: “Açık okyanusta tekne sahibinin ve konuklarının kendilerini olabildiğince özgür hissetmelerini istedim.” Quitllet, Dune’un kullanılacak değerli metalleri (bahsi geçen pembe altın kaplamalar) de hesaba katarak tahmini üretim fiyatının 70 milyon doları bulacağını düşünüyor.