Alia Yachts’tan 16 Metrelik Bir Tasarım

“Alia Yachts gibi süperyat üreticisi bir firma için küçük, tek seferlik motoryat tasarımları yapmak çok zor bir iş” diyor Antalya merkezli firmanın kurucusu Gökhan Çelik. “İstek önemli bir müşterimizden gelmeseydi, muhtemelen bu fikri geri çevirirdim.”

60 metrelik Samurai, 41 metrelik Rüya ve 31 metrelik Virgen del Mar gibi süperyatlarıyla tanınan Alia (aliayachts.com), 2014’te, aradığı hızlı küçük tekneyi hiçbir yerde bulamayan bir müşterisinden teklif geldiğinde böyle hissetmiş.

Geri çevirmek yerine, motorbotlar konusunda ihtisas yapmış İngiliz firma Bill Dixon Design’la iletişime geçip, dış tasarımını onların, iç tasarımını kendilerinin yapacağı bir motoryat siparişi vermiş. 16 metrelik tasarımın en önemli özelliklerinden biri, çoğu motoryatta bulunmayan ve muadillerinin yolcuları güneşten korumaya yeterli olmadığı bir sabit tavan. “Ana salonu ve mutfağı güverteye taşıyan bir tasarım yapıp, üstünü geniş bir fiberglas tavanla kapladık. Böylece kimse gün boyu güneşin altında oturmaya mahkûm değil” diyor Bill Dixon.

Orijinal fikir sahibinin ardından, iki kişi daha 16 metrelik motoryattan sipariş etmiş. Şimdi Alia, dördüncüsünü üretmekle meşgul.

35 Knot: Maksimum hız

12: Yolcu sayısı