Airbus Helikopterlerinin Yükselişi

Tamamen kişiselleştirilebilen, tasarım harikası ve güvenli Airbus helikopterleri, şehirlerin hava trafiğini değiştirmeye geliyor.

Türk helikopter sektörünün her alanına yayılmak bu ara Airbus’ın öncelikli hedeflerinden. Türkiye’ye ağırlıklı olarak medikal kullanım için helikopter veren firma, özel ve iş amaçlı kullanımı da yaygınlaştırmak, bunu yaparken de müşterilerin her köşesini kişiselleştirebilecekleri helikopterler sunduklarını bilmenizi istiyor.

H160, şu sıralar Airbus’ın hem tasarım, hem hız, hem de güven anlamında en çok tercih edilen modellerinin başında geliyor. Bu tasarım harikası, gelişmiş aviyonik sistemleri, otopilotu ve lüks kabiniyle iş dünyasında kullanım için de sıkça tercih ediliyor. Maksimum kalkış ağırlığı 6.000 kilogram olan araç, iki pilot ve 12 yolcu taşıyabiliyor. Tıpkı H160 gibi, Airbus’ın özel ve iş alanlarında kullanılabilen tüm helikopterlerinin iç mekân tasarımları, özel jetleri aratmıyor. Firma, VIP uçuşlarda müşterilerin neler isteyebileceğini öngörüp, bu doğrultuda tasarımlar sunmakta kararlı. Airbus Doğu Avrupa ve CIS Ülkelerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mickaël Peru’nun “Helikopterlerde rahatlık, güvenlik ve sessizlikle olur. Yolcular, içeride tıpkı evlerindeki gibi bir rahatlık ve sessizlik talep ederler. Biz bunları sunmanın yanı sıra işin içine biraz eğlence de katıyoruz” derken haksız değil.

Bir Airbus helikopteri isteyen müşteriler, firmanın tasarım merkezlerine gidip koltuk kaplamalarından halıya, duvar panellerinden ağırlıklı kullanılmasını istedikleri materyallere kadar her şeyi gönüllerine göre seçebiliyorlar. Daha teknik görünümlü veya İngiliz ile İtalyan stilinde iç mekân düzenlemeleri sipariş verebiliyorlar. Araçların her detayı, kişiselleştirmeye uygun. Hermès veya Mercedes gibi lüks markaların DNA’larını görebileceğiniz tasarım seçkileri de cabası. “Henüz lisansını alamadık ama çok yakında helikopter sahipleri, üçboyutlu baskı ile üretilmiş parçaları da –uzun uçuşlarda rahatlık sağlayan ayak dayama yerleri gibi- araçlarına ekleyebilecekler” diyor Peru.

Airbus helikopterlerinin Türkiye distribütörü 2017’den bu yana SBAIR. Emniyetli uçuş, uygun helikopter seçimi ve satın alım sonrası sürekli müşteri desteğiyle öne çıkan SBAIR; HCARE konsepti altında helikopterlerin uçuşa müsaitliği, maliyet kontrolü, yerinde bakım, gerektiğinde operasyonel destek gibi alanlarda araç sahiplerine kolaylık sağlıyor. Hem sektör çalışanlarını hem de kullanıcıları eğitme gibi bir hedefi de olan SBAIR, çok yakın bir zamanda, yurtdışıyla kontak kurmaya gerek kalmadan Türkiye’de her türlü sorunu çözebilecek altyapıya sahip olacak.