Airbus Corporate Jets, A321LR için İlk Siparişlerini Aldı

Airbus Corporate Jets (ACJ), Lufthansa Technik’in iki adet uçak siparişi ile A321LR için ilk siparişini aldı.

Sipariş, A320neo Ailesinin pazardaki konumunu ve çok yönlülüğünü bir kez daha vurguluyor. Uçak, çok yönlülük kabiliyetine sahip olacak ve asker taşımacılığı, farklı MedEvac (tıbbi tahliye) rolleri gibi çeşitli görev türleri için uyarlanabilecek ve Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) tarafından işletilecek.

Lufthansa Technik, Alman Hükümeti adına 3 adet ACJ350-900 ve 2 adet A321LR olmak üzere toplam 5 adet Airbus uçağı sipariş etti: Maksimum 4,200 nm/7,800 km menzile veya 9.5 uçuş saatine sahip A321LR’ler, kurulu konfigürasyona bağlı olarak 163 adet yolcu, 6 yoğun bakım hastası ve 12 orta düzey bakım gerektiren hastaya kadar insan taşıyabilecek.

ACJ Başkanı Benoit Defforge “Lufthansa Technik’in dünyanın en çok satan A321neo uçağının ACJ uzun menzilli versiyonunun ilk müşterisi olmasından mutluluk duyuyoruz. ACJ320 Ailesi, gökyüzündeki herhangi bir tek koridorlu uçağın en geniş kabinine sahiptir ve en büyük yolcu konforunun yanı sıra kıtalararası menzil sunar. Airbus’ın Lufthansa Technik ve Alman hükümeti ile uzun yıllardır devam eden yakın ilişkisi ile birlikte kaydedilen bu yeni kilometre taşından dolayı gururluyuz” dedi.

Önceki nesil rakip uçaklara kıyasla yüzde 30 yakıt tasarrufu sağlar ve yüzde 50 daha sessiz olan A321LR, 4.000 nm’ye (7.400 km) kadar menzile ve 206 yolcu kapasitesine sahip olan A321LR, rakipsiz uzun menzili ile tek koridorlu bir uçak kabininde gerçek transatlantik yeteneği ve birinci sınıf geniş gövde konforu sunar.

Herhangi bir iş jetine göre en ferah kabine sahip olan ACJ320neo Ailesi, geniş kabinli rakipleri ile benzer boyutlara sahip olmakla birlikte, benzer işletme maliyetleri de sunar.

Gün içinde birçok kez uçmak üzere geliştirilmiş özel tasarımı da dikkate alındığında ACJ320neo Ailesi, müşterilerinin ihtiyaç duyduğu her anda güvenle kullanılabilir. Antartika da dahil olmak üzere her kıtada yaklaşık 200 adet Airbus kurumsal jeti hizmet vermekte ve zorlu ortamlarda çok yönlülük kabiliyetini öne çıkarmaktadırlar.