Video yükleniyor

Ahmet Güneştekin’in Ölümsüzlük Odası Contemporary Istanbul’da

 

 

Bir korku filminin fragmanına değil, devasa boyutlu bir enstalasyonun hazırlanış aşamasına ait bu görüntüler. Ahmet Güneştekin’in Ölümsüzlük Odası adını verdiği bu eser, 20-23 Eylül arasında İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek Contemporary Istanbul’da sergilenecek.

Göbekli Tepe’deki bulgular, dini hikayeler ve mitolojiler Ahmet Güneştekin’e Ölümsüzlük Odası’nın ilhamını vermiş.

Ahmet Güneştekin, Ölümsüzlük Odası’nda Göbekli Tepe’de yürütülen arkeolojik kazıların ortaya çıkardığı bulgulardan yola çıkarak, anıt rölyeflerdeki hayvan figürlerini ve bu figürlerin birbiriyle ilişkisini Nuh tufanının anlatısı olarak yorumluyor. Enstalasyonda kullanılan yüzlerce metal kafatasının, boynuzların, panellerin ve yine üzerinde çok sayıda kafatası bulunan dev boyutlu kafatasının yapımının hayli ayrıntılı gösterildiği video, eseri yerinde görmek için merak uyandırıyor.

Ölümsüzlük Odası, Tersane İstanbul’da kalabalık bir ekibin çalışmasıyla hazırlandı.

Türkiye’nin en önemli çağdaş sanat fuarlarından Contemporary Istanbul (CI), bu yıl da bizi dünyadan ve Türkiye’den birçok sanatçının eserleriyle tanıştırıyor. Bu yılki fuar, birçok yeniliğin de hayata geçirilmesi açısından önemli. Örneğin Contemprorary Istanbul kapsamında kurulan Çağdaş İstanbul Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı, dünyadan iletişime geçilen müze, enstitü, vakıf, üniversite gibi kurumlarla bağlantı kurarak bütçesi ağır olan birtakım eğitim programlarını hafifleterek ulaşılabilir kılmayı hedefliyor. Vakıf; sanatla paralel, kitlesel yaratıcı etkinlikler, sergiler ve sanata dair çalışmalar da düzenliyor. Bunlardan ilki 18 Eylül’de Sofa Hotel’de gerçekleşecek, dünyadan birçok ünlü konuşmacının katılacağı Contemporary Istanbul Foundation Dialogues etkinliği. İkinci etkinlik yine fuar esnasında Haliç Tersane içerisinde gerçekleşecek, küratörlüğünü Esra Sarıgedik’in üstlendiği, karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nun heykel sergisi. Ayrıca 2016’da CI‘da düzenlenen Collecters Stories adlı bir sergiden yola çıkılarak 60 koleksiyonerin kendi seçtiği iki eserden oluşan ve içerisinde eserlerin hikâyelerinin de yer aldığı bir kitap çıkarılmıştı. Bu serginin farklı bir versiyonu olarak, 25 koleksiyonerin Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünde seçilen eserlerinin yer aldığı Son Alımlar sergisinin açılması da planlar arasında.

Çağdaş sanatın kalbinin atacağı Contemprorary Istanbul, sanatçılar, galeriler ve koleksiyonerler açısından büyük önem taşıyor ve merakla bekleniyor.