Ağız Sulandıran Kadehler

Riedel, iyi şarapları iyi kadehlerde içmeyi savunuyor.

Maximilian Riedel’e şampanya içerken flüt kadeh kullanmak yerine daha geniş bardaklar kullanma fikrinin kimden çıktığını soracak olursanız, size, “Ben!” cevabını verecektir. Riedel, 2014’te ilk geniş şampanya kadehini lanse ettiğinde, gelenekleri yerle bir etmişti. Şimdilerde ise şarap endüstrisi de cömert kadehler kullanmaktan yana. Geniş şampanya kadehleri oksijenin dağılması için daha bol yer sağlıyor, böylece içkinin çiçeksi ve meyvemsi aromaları daha ön plana çıkıyor. Flüt kadehlerde ise baskın tat, maya oluyor.

2013’ten bu yana Avusturya’nın ikon bardak üreticisi Riedel Crystal’ın CEO’su ve ailenin 11. jenerasyonunun bir üyesi olan Maximilian, size aslında ilk tutkusunun cam ürünler değil, şarap olduğunu da söyleyecektir. “Kadeh, şarabı mümkün olan en iyi tatta sunabilmek için kullanılan bir enstrümandan ibarettir” diyor. Büyükbabası Claus Riedel, içine koyulduğu bardağın şarabın tadını değiştirdiğini keşfeden öncülerden biriydi; Waterford’un sıkça ürettiği ağız kısmı kıvrılarak genişleyen kadehler yerine daha yumurta formunda kadehler üretmeye başlamıştı.

Maximilian’ın babası Georg Riedel, Burgundy şarabının, Bordeaux şarabına özel üretilmiş bir kadehten içilmemesi gerektiğini profesyonellere uygulamalı olarak gösteren ilk kişiydi. Burgundy kadehinin geniş yapısı, şarabın içindeki Pinot Noir üzümlerinin tadının doygunlaşmasına olanak sağlıyor. Daha dar ve uzun olan kristal Bordeaux kadehleriyse, daha yüksek alkol oranına sahip bu şarabın alkolünün havalanmasına ve içindeki Bordeaux aromasının ön plana çıkmasına yardımcı oluyor. Ailesinden bayrağı devralan Maximilian, şimdilerde her üzüme, her bölgeye ve her şaraba uygun kadehler tasarlamakla meşgul. Riedel’in atölyelerinde elde üflenen kadehlerin her birinin, şarapların gizli aromalarını açığa çıkartma gücüne sahip olduğundan emin.

Sıcak saatler

Avusturya, Kufstein’daki üretim katında, 2.000 dereceye ayarlı fırınlar, Hirschau’dan getirilen kuvars kumunu erimiş cama dönüştürüyor. Bu yumuşak materyali fırından çıkaran ilk ekip de dâhil olmak üzere, her bir kadeh üzerinde beş farklı kişi çalışacak.

Özel tasarım aletler

Riedel’in tescilli aletlerinden biri, renkli camı elde çekilmiş kadeh sapına dönüştürmeyi bekliyor. Renkli cam parçaları, alete yapışacak ısıya ulaşana kadar bir metal plakanın üzerinde ısıtılıyor; ardından 600 dereceye kadar ısıtılmaya devam edilecekleri fırınlara transfer ediliyorlar.

Şekil değiştiriciler

Cam üfleyiciler hızlı çalışıyor; üfleme piposunu sürekli çevirerek, kristalin cama eşit oranda dağılmasını sağlıyorlar. Burada gördüğünüz erimiş cam, kısa bir süre sonra şirketin ünlü karaflarından birine dönüşecek. Cam, şekillendirilirken ısıtılıyor; istenilen forma ulaşmaya yakınken de soğutuluyor. Bu süreçte ortaya çıkan ısı muhafaza edilerek, farklı işlemlerin yapımında yeniden kullanılıyor.

Kalıplar hazır

Fırından çıkarılan, üfleme piposuna yapışık erimiş cam, Riedel’in klasik tasarımlarından birinin formundaki ahşap kalıplara dökülüyor. Her yerinin eşit olması için kalıptan çıkan kadeh, elde üflenerek son haline getirilecek.

Hayat veren renkler

Bir parça erimiş cam, kadehin alt kısmına ekleniyor. Usta bir cam üfleyicisi ihtiyaç duyulmayan fazla parçayı kesecek, ardından kadehe yapışık parçayı elde çekerek sap haline getirecek. Bu kadeh, Riedel’in Sommeliers Black Tie koleksiyonun bir parçası olacak. Şirketin kullandığı camların %50’si geri dönüştürülmüş Riedel kristallerinden oluşuyor.

Sağlam zemin

Bir ekip üyesi, cam üfleyicisine, kadehin sap kısmına eklenecek bir parça daha erimiş cam getiriyor. Usta, bu yeni parçayı kadeh tabanına dönüştürecek.

Döndür bakalım!

Sıcak cam, disk formuna kavuşması için ahşap bir maşayla sıkıştırılıyor. Ardından ince bir kalıba sokulup, taban formunu alana kadar döndürülecek.

Beyaz eldivenler

Şekil verilen her cam ürün, yavaşça oda sıcaklığına gelmek üzere bir temperleme sürecine giriyor. Ardından kadehin ağzı lazerle kesilerek pürüzsüz olması için fırınlanacak. Son olarak da elde cilalanıp, satışa çıkmak üzere yola düşecek.