A. Lange & Söhne’nin Yeni Saat Konsepti: Odysseus

ODYSSEUS, A. Lange & Söhne tarihinde yeni bir bölüm açıyor. Mevcut beş saat ailesine eklenen altıncı ailenin ilk üyesi o… Sakson saat yapımcıları düzenli üretilecek ilk paslanmaz çelik model için büyük gün ve tarih göstergesi barındıran kendinden kurmalı mekanizmayı özel olarak geliştirdi.

Anlamlı, atletik, sofistike: A. Lange & Söhne’den ODYSSEUS

ODYSSEUS seçkin saat yapımcılığına değer veren ama aktif bir yaşam süren insanlar için tasarlanmış zarif-sportif bir saat. Entegre paslanmaz çelik bilezikle tamamlanan 40.5 milimetre çapında ve 11.1 milimetre yüksekliğindeki paslanmaz çelik kasanın çarpıcı tasarımı markaya özgü unsurları benimsemekle kalmıyor onları yeniden yorumluyor. Özellikle üç bölümden oluşan kasanın çıkık ve hafifçe yükseltilmiş orta bandında bu durum dikkat çekiyor. Saatin yüzeyleri kontur atlas perdahı ile dekore edildi ve köşeleri pah verilerek vurgulandı. Zımparalanmış yüzeyler ile pahlı köşelerin kombinasyonu paslanmaz çelik bileziğin boynuzlarında ve zincir halkalarında tekrarlanıyor. Tarihi ve haftanın günlerini düzeltmekte kullanılan özel sızdırmaz mahfazalı, konik butonlar saat 2 ve saat 4 konumunda. ODYSSEUS su geçirmez kasa ve vidalı taç düğmesiyle donatılan ilk Lange saati ve 12 bara kadar su geçirmezliği test edildi.

Yeni Saat Ailesi

A. Lange & Söhne’de beş saat ailesi var: LANGE 1, SAXONIA, 1815, RICHARD LANGE ve ZEITWERK. ODYSSEUS ise koleksiyona eklenen altıncı saat ailesinin ilk yüzü. Ve Lange’den beklendiği gibi sadece farklı ve karakteristik tasarımıyla değil özel geliştirilen mekanizmasıyla da göz dolduruyor.

Tarih ve Haftanın Günleri Göstergesi

Koyu mavi kadranda ilk göze çarpan unsur haftanın günleri ve tarih göstergesi. Klasik çift penceresiyle kadranın sağ tarafında bulunan büyük Lange tarih göstergesi, sol tarafta yine tarih göstergesi gibi büyük haftanın günleri göstergesiyle dengeleniyor. Çerçevelerin dış dikey kenarları bezelin kavisi ile uyumlu. Her iki göstergede de tipik Lange fontu kullanıldı, ancak bu kez rakamlar ve harfler mavi zemin üzerinde beyaz renkte. Yeni geliştirilen mekanizma 99 bağımsız parçadan oluşuyor.

 

Üç Boyutlu Kadran

Kadran pirinçten yapıldı ve farklı seviyelerde birçok yüzey içeriyor. Tıpkı saniye alt kadranının dış ölçeği gibi beyaz altından yapılan çentikli baton imlerde de azurage adlı bir teknik sayesinde eşmerkezli çizgiler mevcut. Ana kadran ve alt kadranın kabartmalı iç yüzeyleriyle kontrast yaratıyorlar. Saat 12 konumundaki kırmızı 60 rakamı kadranda renkli bir detay oluşturuyor. ODYSSEUS’da markaya özgü neşter şeklindeki akrep ve yelkovan diğer modellerdeki saat kollarından daha çıkıntılı.

Ayarlanabilir Çelik Bilezik

Paslanmaz çelik bilezik bileğe rahatça oturuyor. Bileziğin uzunluğu emniyetli açma tokası sayesinde küçük aralıklarla 7 milimetreye kadar ayarlanabiliyor. Lange simgesi işli düğmeye basarak bileziği çektiğiniz ya da ittiğiniz takdirde istenilen uzunluğa getirebiliyorsunuz. Tokayı açmanıza gerek kalmıyor. İstenirse ekstra zincir halkası eklenerek bilezik uzatılabiliyor.

 

Aktif Yaşam Tarzı için Geliştirilen Mekanizma

A. Lange & Söhne, ODYSSEUS için yeni L151 DATOMATIC kalibreyi geliştirdi. Rotorda görünen DATOMATIC ibaresi otomatik kurma ile birleştirilmiş tarih mekanizmasını ifade ediyor. 32.9 milimetre çapındaki mekanizma – safir kristal kasa arkasından görülebiliyor – kasayı tamamen dolduruyor. Mekanizmada platin santrifüj ağırlığıyla tek yönlü sarılan merkezi rotor var. İskeletleştirilmiş rotor mekanizma yüzeyine elle uygulanan, çok sayıdaki bitirme işleminin detaylarının gözler önüne serilmesini sağlıyor.

Tam kurulu haldeyken ana yay tamburu maksimum 50 saatlik güç rezervi sağlıyor. Saatin dakikliğini dış etkenlerden bağımsız olarak garantilemek adına yeni kendinden kurmayı kalibre saatte 28 bin 800 yarı- salınım frekansında (4 hertz) çalışıyor. Yeni tasarlanan balans, volan çemberinin dış kısmıyla aynı hizadaki dört gömme dengeleme vidasıyla ayarlanıyor. Bu tasarım yüksek frekansa rağmen türbülansı azaltıyor. Şirket içinde üretilen serbest salınımlı denge yayıyla birlikte minimize edilmiş hava direnci mekanizmanın dakikliğini ve enerji tasarrufunu olumlu etkiliyor.