A Lange & Söhne’den Yeni LANGE 1 TIME ZONE

LANGE 1 TIME ZONE tek bakışta hem içinde bulunduğunuz zaman dilimini hem de ikinci bir zaman dilimini gösteriyor. Bu fonksiyonel model beğeniye sunulmasından on beş yıl sonra ilk kez şirket içinde üretilen kalibre ile donatıldı.

Halka şeklindeki gündüz/gece göstergeleri saatin okunabilirliğine katkı sağlarken yeni yaz saati uygulaması göstergesi de kullanışlı bir unsur olarak tasarıma ekleniyor. Kıtalararası seyahat eden, çalışan ve temas kuran insanların sayısı arttıkça “ikinci zaman dilimi” hassas saat yapımcılığında giderek daha fazla önem kazanan, yararlı fonksiyonlardan biri haline geldi. Bunun farkında olan A. Lange & Söhne 2005’te iki zaman dilimli bir saat çıkarmıştı. Söz konusu saat Lange 1’i baz alıyor ve 24 farklı zaman dilimindeki saati gösteriyordu.

Tek bakışta iki zaman dilimi

LANGE 1 TIME ZONE modelinin yeni versiyonu fonksiyonelliği yüksek okunabilirlik ve olağanüstü işçilikle bir araya getiriyor. İki saat göstergesi, büyük tarih göstergesi ve güç rezervi göstergesinin yer aldığı asimetrik kadranı karakterini tanımlayan en önemli unsur. Ve ikinci zaman dilliminin kolayca ayarlanmasını sağlayan şehir halkası da tasarımdaki yerini koruyor. Önemli yeniliklerden biri de orijinal versiyonda ok şeklinde döner saat kollarıyla gösterilen gündüz/gece göstergesinin saat yuvarlaklarının merkezine kaydırılmış olması. Bu konumda saat kollarıyla birlikte saatin günün ilk yarısını mı, yoksa ikinci yarısını mı gösterdiği konusunda kullanıcıyı bilgilendiriyorlar.

İnovatif yaz saati uygulaması göstergesi

Yeni LANGE 1 TIME ZONE’un kullanışlı özelliklerinden bir diğeri de yaz saati uygulaması göstergesi. İkinci zaman dilimindeki saati gösteren yuvarlakta, saat 5 konumundaki ok şeklindeki altın saat iminin içindeki pencere seçilen şehrin günışığından tasarruf durumuna dair bilgi veriyor. Pencere kırmızı renkte ise seçili şehirde yaz saati uygulaması yapılıyor anlamına geliyor.

Kolayca değiştirilen zaman dilimleri

Yeni versiyonda orijinal modelden baki kalan unsur 24 zaman dilimine yer veren saat halkası vasıtasıyla ikinci zaman diliminin kolayca ayarlanması. Şehirler 1884’te belirlendi ve 24 referans konumla temsil ediliyor. Saat 8 konumundaki düzeltme düğmesine basıldığında saat halkası batıdan doğuya doğru bir zaman dilimi atlıyor. Aynı anda küçük alt kadrandaki saat kolu bir saat ilerliyor ve altın ok iminin altındaki şehrin zaman dilimini gösteriyor.

Yeni Kalibre

Daha önce kalibre L901 ile çalışan LANGE 1 saat ailesindeki tüm modellerin kalbinde artık şirket içinde üretilen yeni L141.1 kalibre atıyor. Bu yeni mekanizma şimdiye dek geliştirilen 65 kalibre sayesinde edinilen tecrübenin mükemmel bir bileşimi. Yeni LANGE 1 TIME ZONE modelinin boyutları değişmedi. Kasa çapı 41.9 milimetre ve yüksekliği 10.9 millimetre. LANGE 1 TIME ZONE modeli için üç farklı kasa/kadran kombinasyonu mevcut: beyaz altın/siyah, pembe altın/gümüşi ve – 100 örnekle sınırlı – sarı altın/şampanya.