Yeni Volvo XC90

Volvo Cars’ın farklı segmentdeki en yeni modeli XC90, üst düzey konfor ve şık yol tutuşta birleşiyor.

Devasa boyutlarına karşın oldukça sakin bir görünüme sahip yeni Volvo XC90 tam karşımda duruyor. Üstelik en sevdiğim, asaletin timsali simsiyah gövdesiyle… Yedi koltuklu oluşu onu vazgeçilmez bir aile arabası yapsa da, Volvo Cars’ın bu yeni SUV’unda asıl çarpıcı olan, yeni güç aktarım teknolojilerine, güç ve yakıt temizliği kombinasyonuna sahip oluşu. Ve elbette en üst kalitede donanımı ve dünya standartlarında güvenlik özellikleriyle Volvo Cars’ın gelecek teknolojilerinin de ilk adımı oluyor bu araç.

Geleceğin tasarımını yakalayan, kendi sınıfına özel yeni teknolojiler içeren ve yeni Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) teknolojisini kullanan yeni XC90, üç yıllık bir çalışmanın ve 11 milyar dolarlık bir yatırım programının parçası aynı zamanda. Bu, hiç kuşkusuz, Volvo tarihinde yeni bir dönemin başlangıcını oluşturuyor.

Konfor kadar detayın da ön planda olduğu bir tasarım anlayışına sahip XC90. Üstelik 87 yıllık tarihinin bir sembolü olarak Volvo Cars’ın göze daha çok çarpan yeni logosunu, yani ızgaranın üzerinde çapraz olarak duran eğik çizgiyle uygun bir şekilde hizalanmış olan ikonik oku taşıyan ilk otomobil. Yeni logo, T şeklindeki ‘Thor’un Çekici’ DRL-gündüz farları ile birlikte, Volvo’nun yeni jenerasyon otomobillerinin seçkin ve kendine güvenen yüzünü temsil ediyor.

XC90’ın yeni bir topografiye sahip geniş kaputu, dövme şeklindeki yeni yan farlara bağlanan bel çizgisi ve keskin omuzları, bu seride gözlemlediğim diğer önemli tasarım detayları arasında. Yanlardan bakınca daha kaslı bir görünüm elde etmek için otomobilin lastikleri 22 inç’e kadar çıkıyor. Volvo Cars Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath, “Otomobilin hem iç, hem de dışarıdan genel izlenimi; geniş alan, ışığın kutsanması ve iyi yaşama odaklanma gibi İsveç yaşam tarzını yansıtan önemli elementlerle güçlü bir bağa sahip” diyor.

XC90’ın içi Volvo içinin, bugüne kadar tasarlanmış en lüks kabin olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İçeride en çarpıcı özellik ise, tamamen yeni olan bu araç içi kontrol sisteminin kalbini oluşturan tablet benzeri dokunmatik konsolu.

Bu sistem hiçbir buton içermiyor ve sürücülere araç kontrolü ve bir dizi internet tabanlı ürün ve hizmete erişmek için tamamen yeni bir yol sunuyor. Ayrıca modern, geniş ve derli toplu bir kabin oluşturulmasına da yardım ediyor.

Yeni XC90’ın kabini, yumuşak deri ve ahşap gibi materyalleri, ünlü İsveçli cam üreticisi Orrefors yapımı kristal vites kolu ve start/stop butonu ile ses kontrolü için elmas kesim kontroller gibi el yapımı detaylarla bir araya getiriyor. İnce işçilik, tüm çalışmaların en önemli odağını oluşturuyor.

İnce işçiliğe verilen önem kabin içi ses siteminde de gözler önüne seriliyor. Hatırlanacak olursa, Volvo Cars ses uzmanları ünlü İngiliz ses ekipmanları şirketi Bowers & Wilkins’deki meslektaşları ile güçlerini birleştirdikten sonra, XC90 otomotiv dünyasında yer alan en üst düzey ses sistemlerinden birine sahip olmuştu. XC90’daki sistem, 19 adet Bowers & Wilkins hoparlör ve 1400 watt’lık D sınıfı bir amfiden oluşuyor. Sistemde ayrıca bir otomobile entegre edilmiş ilk hava soğutmalı subwoofer’lardan biri de bulunuyor. Otomobilin gövdesine monte edilen bu sistem tüm iç kabini dev bir subwoofer’a çeviriyor. Hoparlörlerin koordinasyonunda ve zamanlamada son sistem bir ses işlem yazılımı kullanılıyor. Böylelikle otomobilin içerisinde dünya standartlarında bir canlı performans deneyimi hissiyatı sağlanıyor.

Yeni XC90, sahibinin otomobili gerçek anlamda kişiselleştirmesine imkân sağlayan bir dizi aksesuara da sahip. Dış görünüm için iki ayrı ana tema bulunuyor. Urban Luxury-Şehir Konforu paketi bir renk koordinasyonlu gövdeyi, ön dekor çerçeveler, yan ve arka koruma plakaları, yan koruyucu plakalar gibi cilalı paslanmaz çelikten detaylarla birleştiriyor. 21 inçlik seçkin cilalı jantlar elegan görünümü tamamlıyor.

Rugged Luxury Kit-Dayanıklı Konfor Kit ise tech mat siyah dış makyaj, paslanmaz çelik yan plakalar, aydınlatmalı marşpiyeller ve entegre egzoz boruları gibi ayrıntılarla XC90’ın dayanıklılığını ön plana çıkartıyor. Bu versiyon, eşsiz 22 inçlik jantlarla tamamlanıyor.

Yazı: Gülay Koç