50 Yıl Sonra Apollo 8’e Saygıyla

NASA’nın Ay’ın keşfi için başlattığı Apollo Projesi’ne ait bir görevi gerçekleştirmek üzere 21 Aralık 1968’de Ay’a gönderilen uzay aracının adıydı Apollo 8. Bu görevin önemi Apollo 8’in Dünya yörüngesinden ayrılan ilk insanlı uzay uçuşu olmasındadır. Aynı zamanda Ay’ın yörüngesine giren ilk insanlı uzay uçuşunu gerçekleştiren Apollo 8’in mürettebatı, Ay’ın karanlık yüzünü çıplak gözle gören ilk insanlardı. Apollo 8 ekibinde Frank Borman, William A. Anders ve James A. Lowell Jr. Bulunuyordu ve ekip 6 gün 3 saat süren görevin ardından 27 Aralık 1968’de dünyaya dönmüştü.

OMEGA, Ay’ın etrafında dolaşan ilk uzay mekiği Apollo 8 ve mürettebatının görevinden 50 yıl sonra, en yeni ‘Dark Side of the Moon’ modelini saat severlerin beğenisine sundu. Daha önceki Dark Side modellerinden farklı olarak bu model OMEGA’nın ünlü, görülmeye değer kalibrelerinden biri olan Moonwatch mekanizmasının özel olarak dekore edilmiş bir versiyonunu barındırıyor.

Yeni modeldeki saatin kadranı, içindeki tasarımların sergilenmesi için ustalıkla iskeletleştirilmiş. Kadranın üzerindeki Ay yüzeyini, gerçekçi olarak tasvir eden karartılmış iç mekanizmadaki köprülerin ve ana plakanın hassas bir şekilde dekore edilebilmesi için lazerle kesim tekniği kullanılmış. İşte bu şekilde kadran da Ay gibi iki eşsiz yüze sahip olmuş. Kadranın ön yüzünde, Ay’ın bizim Dünya’dan gördüğümüz yüzeyinin görünümünü temsil eden, açık renk tonu kullanılırken; saatin arkasında Ay’ın sadece astronotların görebildiği karanlık yüzünü temsil eden koyu bir ton tercih edilmiş.

OMEGA renk kodlamasını ilk olarak 1968’de Speedmaster koleksiyonunda Speedmaster Racing modelinde kullandı. Bugün sarı renk genellikle hız ile ilişkilendirildiği için, bu yeni saat için de ideal seçim olarak sarı renge yer verildi.

OMEGA, bu yeni modelde saatin tamamını siyah zirkonyum oksit seramikten üretiyor ve popüler Dark Side of the Moon inovasyonunu da bir kez daha gözler önüne seriyor. Tasarımda, bu koyu renk tonuyla kontrast oluşturacak şekilde, sarı renkte kodlar kullanılıyor. Kronograf ibreleri cilalanmış sarı ve saatin takimetre ölçeği ile tepesi de Super-LumiNova ile doldurulmuş. Siyah ve sarı teması ayrıca deri kayışta da devam ettirilmiş. Kayışın ortasında sarı kauçuk bir bölüme yer verilmiş. İç kısımda yer alan sarı kauçuğun ortaya çıkarılması amacıyla kayışta mikro delikler yaratmak için bir freze aleti kullanılmış.

Kasa arka kapağı üzerine işlenen “We’ll See You On The Other Side” yani “Seninle Öbür Tarafta Görüşürüz” ifadesi, Apollo 8 görevinin Kumanda Modülü Pilotu Jim Lovell tarafından, mürettebatın Ay’ın karanlık yüzüne, diğer bir deyişle insanların daha önce hiç görmediği gizemli yarım küreye doğru harekete geçmesinden hemen önce kullanılmıştı. Uzay mekiğinin radyo iletişimi menzilinin dışına çıkarak ortadan kaybolmasından saniyeler önce Lovell, bu güven veren son sözleri yer kontrol ekibine söylemişti.

Belki de gelecekte Ay’ın gizemli uzak yüzeyini çok az sayıda insan yakından görme imkanına sahip olabilecek. Fakat OMEGA Speedmaster Dark Side of the Moon Apollo 8 modeline sahip olmak ve onu taşımak uzay seyahatleri tarihiyle özel bir bağ kurmak anlamına gelebilir.