2019 Model Lüks

Geçtiğimiz yıl herkes için inanılmazdı. Ezbere bildiklerimizin aniden derinden sarsılarak değiştiği, kuralların üzerinin çizilip yenilerinin bir çırpıda yazıldığı, sıra dışı ve inanılmaz olanın yükseldiği ölçüde mütevazı ve sıradan olanın da daha makbul olduğu bir yıl… 

Tüm bunlara ilaveten teknolojinin yapay zekâ başta olmak üzere hayatımıza sirayet eden yenilikleri ile 2018, aslında çok daha büyük değişimlerin başlangıcı ve gelişimine şahit olacağımız bu yıla bir hazırlıktı. JWT (J. Walter Thompson Intelligence) tarafından yayımlanan Future 100 raporuna göre önümüzdeki yıla damgasını vuracak bazı ürün ve hizmetler var ki, size geçtiğimiz yılı unutturacak ve geleceğin neye benzeyeceğini anlamanızı sağlayacak.

Seyahat 4.0

Hemen herkesin her şeyden haberinin olduğu bu çağda, Instagram’ın renkli seyahat deneyimleri bazıları için çoktan eskidi. Başkalarının tripodlarının izleri olan destinasyonlardan uzak duran dünya seyahatinin elitleri, şu sıralar kendilerini kişiye özel seyahatlerin ve kimsenin gitmediği yerlerde beş yıldızlı olmayan deneyimlerin kucağına bırakıyor. David Fincher’ın yönettiği ve Sean Penn ile Michael Douglas’ın başrolünde olduğu The Game, ultra zengin Nicholas Van Norton’ın doğum gününde ona hediye edilen bir oyun deneyimiyle alt üst olan hayatını bize gösteriyordu. Bugün artık böyle bir deneyimi siz de The Extraordinary Adventure Club (EAC) isimli şirket sayesinde yaşayabilirsiniz. Seyahati kişisel gelişim için bir araç olarak kullanan şirketin müşterileri ise kurdukları işlerini satarak milyoner veya milyarder olmuş, hayatın anlamını sorgulayan yeni zenginler. Kendini adamanın zirvesini birinci elden deneyimlemek isterseniz eğer EAC’nin paketleri 175 bin İngiliz sterlininden başlıyor ve üst sınırı yok. Bir gün masanızda kapalı bir zarf içerisinde size bulunmanız gereken yer ve saat bildiriliyor ve bundan sonraki aylar boyunca bir hedef uğruna hem vücut hem de zihin kondisyonunuzu geliştirerek dünyayı turlayarak çeşitli görevleri tamamlıyorsunuz. Bu süre zarfınca da değerlendirmeye tabii tutularak kendinizin en iyi versiyonu olmanız için motive ediliyorsunuz.

Anahtar Kelime: Sirkadiyen

Dünya jet setinin uzun zamandır baş etmeye çalıştığı en büyük problem: Jet lag. 2017’de ticari uçakların 4 milyar yolcu taşıdığını düşünecek olursanız, jetlag muzdaribi kişi sayısını ancak tahmin edebilirsiniz. Six Senses misafirlerinin bu biyolojik saat ayarlaması süresince rahat edebilmeleri için GoodNight isimli ampuller kullanıyor. Yumuşak gün ışığı hüzmeler veren bu ampuller adaptasyonu kolaylaştırıyor. Four Seasons Los Angeles ise sirkadiyen aydınlatmalar yanında özel hava temizleme sistemleri kurulu odalarında Deepak Chopra meditasyon videoları gösterimi de yapıyor. Bedenimizin güneşle yaşadığı ilişkinin bozulmasının sağlığımız üzerindeki ciddi etkilerini daha dikkatle gidermeye çalışacağımız zamanlar geliyor. Sirkadiyen kelimesini daha çok duymaya hazır olun.

Sessizlik Yeni Lüksünüz Olacak

Şehir hayatının stresi çoğunlukla şehirlerimizin aşırı derecede gürültülü olmasından ileri geliyor. Sizce de gürültüsüz bir ortam özellikle de yaşam alanı giderek ellerimiz arasından kayan bir lüksümüz değil mi? Şimdi bunu geri kazanmak için neler vermeyeceğinizi bir düşünün. Sağlığımız ve teknolojinin bizi uzaklaştırdığı sessizlik ve huzur yakın bir zamanda üzerine para vererek elde edeceğimiz şeyler olacak. 2018 Londra Tasarım Bienali’ndeki Silent Room isimli projesiyle Nathalie Harb bunun ilk sinyallerini verdi bile. Sessiz bir alan sunan şehrin ortasındaki bu yapı ile kaçışın ve sessizliğin huzurunun farkına varmamızı isteyen Harb, bu huzuru çok yakında satın alacağımıza dikkat çekiyor.

Gerçekten First Class Yolculuklar

Son yıllarda first class uçak seyahatlerinin ekonomiden tek farkı neredeyse aralarındaki perdeydi. Concorde ile biten gerçekten birinci sınıf uçak seyahatleri şimdi yeniden eski güzel günlerine dönmek için çabalıyor. Havayolu şirketlerinin önümüzdeki dönemde birbirleriyle yarışacak bu deneyimlerinden en çok yolcular faydalanacak şüphesiz. Bu yarış sayesinde çok yakında first class biletlerinizle birlikte VR gözlükleriniz standart olacak. Çoğu firma kabin içi eğlenceyi bir adım öteye taşımak için bu teknolojik gizmolardan destek almaya başladı bile. Emirates ise first class yolcularına NASA teknolojili sıfır yerçekimi pozisyonu bulunan özel koltuklarda seyahat vadediyor. Bu da VR gözlüklerinizle beraber uçma kelimesine gerçekten mana kazandırmanız için yeterli. Virgin Galactic ise yolcularına birinci sınıf bir menü sunmak için şef Donald Skehan ile sürdürülebilir ve sağlıklı yiyeceklerden oluşan yepyeni bir menü hazırladı. Ekim 2018’den beri servis edilen bu yeni menü size Michelin yıldızlı bir restorana yakın lezzetler sunmayı vaat ediyor.

Sorumluluk Sahibi Lüks

Sürdürülebilirlik kelimesi artık hiçbir şirketin sorumluluklarından kaçmasına izin vermeyecek şekilde hayatımızın içinde. Buna uyacak veya yok olacaksınız. Lüks moda evlerinin uzun zamandır egzotik deriler ve kürk kullanımı yüzünden suçlandıklarını ancak buna son vermediklerini biliyoruz. 2019’dan sonra bu pek mümkün olmayacak. Versace ve Burberry de geçtiğimiz yıl artık tasarımlarında gerçek kürk kullanmayacaklarını açıkladı ve daha önemlisi 2018 Londra Moda Haftası tarihinde ilk kez tamamen kürkten arınmış olarak gerçekleşti. Modern lüks artık sadece ürünleri değil markaların ahlaklı üretim anlayışlarını ve tüketime yönelik sorumluluk bilinci aşılamalarını da istiyor. Ve markaların da önümüzdeki dönemde buna hızla adapte olacaklarını göreceğimiz artık kesin. Üstelik bu sadece kürk özelinde değil tüm lüks tüketim ürünlerinin artık daha bilinçli, çevreye ve insan emeğine saygılı yani “ahlaklı” üretildiğini göreceğiz. Çünkü aydınlanmış tüketicilerin dayatmaları sayesinde bütün markalar buna adapte olmaya mecbur kalacak veya lüks sahnesinden kovulacaklar.