2019 Jerwood/FVU Ödülleri’nin Sahipleri SALT Galata’da

Webb-Ellis ile Richard Whitby’nin, süregelen Brexit krizi bağlamında toplumsal sıkıntılar ve gelecek kaygısını yansıtan yeni videoları For The First Baby Born in Space (Uzayda Doğan İlk Bebeğe) ve The Lost Ones (Kayıplar) 9 Temmuz’dan 23 Ağustos’a SALT Galata’da.

Webb-Ellis kolektifi, iki ekranlı For The First Baby Born in Space (Uzayda Doğan İlk Bebeğe) (2019) videolarında, ne çevrelendikleri siyasi çatışmalar ne de kendilerine miras kalan gezegene dair söz hakkı bulunan genç bireylerle iş birliği yapıyor. İngiltere’de hayli uzun ve sıcak geçen 2018 yazında çekilen video, sanatçıların üretimini sürdürdüğü North Yorkshire ve civarından bir grup gencin gündelik aktiviteleri ve eğlence hayatlarına bakıyor. Umutlar, arzular, kaygılar ve can sıkıntılarına dair içtenlikli konuşmalar, ülkede her şeyin değişime uğradığı bir süreçte yetişkinliğe geçmenin zorluklarını tarifliyor. Onların kafa karışıklığı, birçok yönden meçhul bir geleceğe doğru yol alan Britanya’nın mevcut durumuna ayna tutuyor.

Richard Whitby’nin The Lost Ones (Kayıplar) (2019) videosuysa, içine itildikleri araftan sabırla çıkmayı, günlük rutinlerine dönmek üzere bir nevi kurtuluşa ermeyi bekleyen bir grup yetişkinin bürokrasi mücadelesini anlatıyor. Yaşam koşullarından ekonomik durumlarına özel hayatları devlet tarafından değerlendirmeye alınan bu insanların geleceği, kendilerine dayatılan bir testi geçmelerine bağlı görünüyor. Kontrolden çıkmış bürokratik düzen tasviri bakımından Orwell ve Kafka’nın distopyalarına gönderme yapan Whitby, ufku daralan bir ülkenin istenmeyen “yabancıları” ve sözde “düşmanlıkları” üzerinden Brexit’in hem bireyler hem de topluma etkilerini eleştirel bir yaklaşımla ele alıyor. Senaryosunu Whitby ile televizyon yazarı Alistair Beaton’un kaleme aldığı iş, sert bir taşlamayla absürt komedi arasında gidip geliyor.