2. Klasik Otomobil Festivali

Üretildiği yıllardan şu zamana kadar kendini hayran bırakmayı başaran klasik otomobiller bir kez daha İstanbul’da.

1886 yılında üretilen Benz modelinden başlayarak, Elvis Presley’nin 1955 model Cadillac’ından, Kara Şimşek efsanesine, Hulusi Kentmen’in 1956 model otomobilinden, Şoför Nebahat filminde kullandığı 1952 model taksiye kadar Türkiye’den ve dünyadan 500’den fazla otomobil ve klasik ticari araç, Antika Otomobil Federasyonu (AOF) tarafından 28–30 Haziran 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek “2. Klasik Otomobil Festivali’nde’’ otomobil tutkunlarını nostaljik bir yolculuğa çıkaracak.

Dünya Sineması’nın Klasikleri Festivalde sergilenecek

Ziyaretçiler, festivalde birçok ünlünün otomobillerine dokunabilecek ve 50’li 60’lı yılların kamyonlarıyla, otobüsleriyle, kendilerini eski bir filmin içinde hissedecekler.

Harry Potter’ın 1959 Ford Anglia’sı, Elvis Presley’nin 1955 Cadillac’ı, Marilyn Monroe’nun 1956 Ford Thunderbird’i, fenomen dizi Kara Şimşek’te kullanılan 1982 Pontiac Transam’ı, Hulusi Kentmen’in 1956 Ford Fairline’ı, Müzeyyen Senar’ın 1970 Anadol’u, Ayhan Işık’ın 1966 model Mercedes’i, Sadri Alışık’ın 1957 Chevrolet Belair’i, Şoför Nebahat’in 1952 Desoto’su, seksenlerin unutulmaz televizyon dizisi Dallas’ta kullanılan 70’li yıllara ait Chevrolet pick-up, bir nesile ilham veren VW Herbie, efsane Aston Martin model otomobiller başta olmak üzere birbirinden değerli klasik otomobillerle anılar yeniden canlanacak.

Otomobillerle alışılmışın dışında bir sergi…

Otomobillerin kendi dünyasında bir dili ve sırrı olduğuna inanan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü Öğretim Görevlisi Levent Vardal 2. Klasik Otomobil Festivali katılımcılarını “Sırlar ve Otomobiller” isimli sergisiyle karşılayacak. Yaklaşık 1 yıllık hazırlık sürecinden sonra seramikler üzerine otomobilleri resmeden sanatçı Vardal 100 ayrı çalışmasını sergileyecek.

Ziyaretçileri nostaljik bir yolculuğa çıkaracak birbirinden değerli klasik otomobiller ile fuar çevresinde de sürüş imkanının sunulacağı 3 gün sürecek festivalin bilet fiyatları günlük 15 TL’den başlıyor. Biletler biletix.com ve etkinlik günleri kapı girişlerinden temin edilebilecek.