1970’lerin En Ünlü Hoparlörü Geri Döndü

1970’lerin en ünlü hoparlörü, yaygın popüleritesi ve yüzlerce minik küpten meydana gelen eşsiz sünger izolatörü sayesinde JBL’in L100’ydü. Popülerliğinin en açık kanıtı, Corbusier sandalyede oturan, uzun saçlı, martini içen bir hipster’ın JBL hoparlörden esen rüzgârla uçuştuğu ikonik Maxell bant reklamıdır. Bugün bile L100 şirketinin en çok satan hoparlörüdür. O zamanlarda dönemine kıyasla fiyatı daha uygundu (1971’de bir çifti 560 dolardı) ve varlıklı rock’n’roll’cuların, müzisyenlerin ve evi sallayabilecek küçük bir kutu arayan mühendislerin başta gelen tercihiydi. Ayrıca modern iç dizaynının ideal parçası olan, JBL’nin imza renkleri turuncu ve mavi petekli süngerleri beğenen mimarların ve tasarımları takip eden müzik severlerin de favorisiydi.

Bu model 1978’den beri üretilmiyor, tiz sesi ve süngerli yüzeyi ile bugünün en iyi hoparlörleri içinde yeri olmasa da retro görünümü, sağlam ve kaliteli malzemeleri ile orijinallerini koleksiyoncularda bulabiliyorsunuz.

Yeni ve modern versiyonu JBL L100 Classic (jblsynthesis.com), orijinalinin tıpatıp aynısı fakat yeniden düzenlenmiş ve üç yeni sürücüye sahip. Ceviz kaplaması sayesinde evinizdeki ahşap mobilyalarla kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Koyu turuncu, mavi ve siyah renkleri de mevcut olan yeni Quadrex sünger izolatörleri, ses saydamlığı ve gelişmiş dayanıklılık için plastikten yapılmış. İsteğe bağlı eklenebilen hoparlör ayakları ise en ideal performans için uygun bir açı sağlıyor ve hoparlörü dilediğiniz kadar yüksekliğe kaldırmaya yardımcı oluyor.