100 Milyon Dolarlık Malikane

Okyanus manzaralı yeni malikanenin sahipleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın komşusu olmaya hazırlanıyor. La Follia olarak bilinen yaklaşık 3.500 metrekarelik arazi, 100 milyon dolar civarında satışa sunulmak üzere anlaşma aşamalarında. Forbesagöre anlaşma sağlanırsa, 30’dan fazla milyonerin yaşadığı Florida’daki en pahalı ev olarak rekor kıracak. Son rekor, 2008 yılında Donald Trump açık arttırmada 45 milyon dolara aldığı 5.700 metrekarelik deniz manzaralı malikanesini, bir yıl sonra Rus milyarder Dmitry Rybolovlev’e 95 milyon dolara sattığında kırılmıştı. La Follia, mayısta hayatını kaybeden Broadway yapımcısı Terry Allen Kramer’in eviydi.

Mülk ilk olarak geçen ekimde 135 milyon dolarlık fiyatıyla piyasaya çıktı ancak son fiyatının 110-120 milyon dolar arası olmasına karar verildi. Ölmeden önce Kramer’in ev satışı için gelen bazı teklifleri geri çevirdiği biliniyor. Atlas Okyanusu’na yaklaşık 20.000 metre uzaklıkta olan La Follia, Trump’ın Mar-a-Lago Resort’unun da yakınlarında.

Kayıtlar, Kramer ve eşinin 1993’te ilk olarak köşkü 4 milyon dolara satın aldıklarını ve mimar Jeffrey Smith’e Rönesans tarzında dizayn ettirdiklerini gösteriyor. Bu tasarım süreci iki yıl kadar sürmüş. Deniz seviyesinden 7.000 metre yukarıda, 64.000 metre özel sahil alanı olan, 8.500 metrekare çim araziye sahip bu malikaneye dövme demir parmaklıklı kapılardan giriş yapmanız gerekiyor.

Mermer giriş salonundan ilerlediğinizde karşınıza sinema, dinlenme, özel bar, kırmızı deri bar koltukları bulunan odalar gibi birçok oturma ve eğlence odası çıkıyor.

Salonun ilerisinde, kemerli avlular ve bronz çeşmelerle birbirine bağlanan dört özel konuk süiti var ve toplamda 13 yatak odası ve 14 banyo bulunuyor.

Dış kısımda ise biçilmiş çimler, güneş gören bir havuz, ferah bir fitness merkezi ve beş araca hizmet verebilecek bir garajla karşılaşıyoruz.